REKLAMA

Zdrowie

Koronawirus nie odpuszcza

Opublikowano 05 czerwca 2020, autor: bj

Kolejne trzy zakażenia koronowirusem w powiecie żarskim. W poniedziałek, 1.06., testy potwierdziły COVID-19 u mężczyzny z Lubska i kobiety spod Żar. Natomiast w środę, 3.06., dodatni wynik dał test wykonany u kolejnego mieszkańca Lubska.

Zakażenie mieszkańca Lubska, potwierdzone 1.06., ma związek z zachorowaniami w gubińskiej fabryce mebli A.Z. Iwaniccy, gdzie pracuje około 70 mieszkańców powiatu żarskiego – gmin Lubsko, Jasień i Brody.

Kobieta, jak dowiadujemy się nieoficjalnie, to mieszkanka Olszyńca, wróciła z zagranicy.

– Obie osoby mają powyżej 60. roku życia, przebywają w izolacji domowej – informuje Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzeczniczka prasowa wojewody. 

W środę, 3.06., pojawiła się kolejna, 12 osoba zakażona w powiecie żarskim.

-To mężczyzna w sile wieku, który wcześniej był objęty nadzorem epidemiologicznym – zaznacza A. Chmielińska-Ciepły.

Nadzór oznacza tyle, że osoba nim objęta musi dwa razy w ciągu dnia mierzyć sobie temperaturę i pozostawać w kontakcie z Sanepidem. Nieoficjalnie wiadomo, że mężczyzna pracuje za granicą i codziennie dojeżdża do pracy. Jednakże w środę, 3.06., trafił na oddział zakaźny.

– Przebywa w szpitalu w Zielonej Górze – informuje A. Chmielińska-Ciepły.

W szpitalu są jeszcze 2 inne osoby z powiatu żarskiego podejrzewane o zakażenie.

Pozostałe zakażone osoby, a jest ich 7, przebywają w izolacji domowej. Powiatowe statystyki odnotowują także 4 ozdrowieńców.

Ciągle w izolacji

O sytuacji w powiecie żarskim rozmawiamy z Józefem Radzionem, starostą, który jest szefem zarządzania kryzysowego.

– Mamy wciąż 48 osób przebywających na kwarantannie zarządzonej przez Sanepid. Miały kontakt z zakażoną osobą z klubu sportowego (chodzi o trenerkę klubu piłkarskiego – przyt. red.).-tłumaczy J. Radzion.

Do tego dochodzi 21 mieszkańców powiatu objętych nadzorem epidemiologicznym.

Tymczasem, od początku tygodnia  na nowo został uruchomiony akład AZ Iwaniccy w Gubinie. Tam w minionym tygodniu u kilku pracowników, w tym mieszkańca Lubska, wykryto zakażenie. Przebadano 800 pracowników.

Łącznie od początku pandemii z terenu powiatu żarskiego zachorowało już 12 osób, a w całym województwie – 122.

Napisz komentarz »