REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

10 tygodni walki z wirusem

Opublikowano 29 maja 2020, autor: jb

Namioty ze stanowiskami do wykonywania testów na koronawirusa zniknęły sprzed 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu.

Trzy mobilne punkty do poboru testów uruchomiono w naszym województwie w połowie maja. Oprócz Gorzowa i Zielonej Góry, jeden ruszył w Żaganiu. Na parkingu przed szpitalem ustawiono konstrukcję z kilku namiotów, w której pobierane były próbki do badań od pacjentów.

Na badanie mogli przyjeżdżać tylko ci, którzy byli na kwarantannie. Gdy był to ich 12 dzień izolacji, godzinę i datę badania w samochodzie wyznaczał im Sanepid.

 

Potrzebne w Gubinie

W tym tygodniu namioty zabrano z Żagania.

– Po wykryciu zakażenia u pracowników jednej z firm w Gubinie, zdecydowano, że instalacja zostanie przeniesiona tam, bo jest potrzeba przebadania dużej grupy osób w krótkim czasie. To są zmiany na ten tydzień, nie ma jeszcze decyzji o tym, czy i kiedy namioty wrócą do Żagania – mówi Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzecznik prasowa wojewody.

Nie oznacza to jednak, że w Żaganiu nie można wykonać testów w samochodzie.

– Umowa z żagańskim szpitalem na przeprowadzanie testów została utrzymana. Jeszcze zanim w Żaganiu stanęła cała konstrukcja z namiotami, można było robić takie testy. Wtedy po prostu do osób na badanie wychodził personel szpitala i to zostało utrzymane – mówi Joanna Branicka, rzecznik prasowy oddziału NFZ w Zielonej Górze.

Od kiedy pod szpital można przyjechać autem na pobranie próbek na obecność koronawirusa, przebadano tak w Żaganiu 64 osoby. Jeżeli Sanepid powiadomi nas o tym, że mamy się stawić na pobranie próbek w Żaganiu, to należy się kierować do namiotu przed głównym wejściem przy ul. Żelaznej.

Utworzony oddział zakaźny w żagańskim szpitalu funkcjonuje już od 74 dni. Na obecność koronawirusa przebadano w nim 168 osób. W czwartek (28.05) na oddziale dziewięć osób oczekiwało na wyniki testów. Sześć osób zakażonych mieszkało w izolatorium. Nie wszyscy są mieszkańcami naszego regionu. Przez to, że izolatorium w Żaganiu jest jedyne w województwie, trafili do niego pacjenci m.in. z powiatu świebodzińskiego.

 

Lekarz przyjmie

Do pracy powróciły już prawie wszystkie poradnie specjalistyczne żagańskiego szpitala. Wejście do nich wyznaczone jest w tzw. czystej strefie od strony ulicy Szprotawskiej. Termin i godzinę wizyty trzeba wcześniej potwierdzić telefonicznie. Poradnia chirurgiczna, urazowo-ortopedyczna i diabetologiczna funkcjonują tylko w Żarach

Napisz komentarz »