REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Zaczynają od kwitów

Opublikowano 29 maja 2020, autor: bj

Jest projekt przebudowy skrzyżowania u zbiegu ul. Lotników, Broni Pancernej i Artylerzystów w Żarach. Ma tu powstać być rondo, nowa droga, lampy i rura. Wszystko za grube miliony.

Projekt zakłada budowę ronda oraz modernizację ul. Artylerzystów w kierunku skrzyżowania z ul. Ułańską, aż do ul. Śródmiejskiej. Dokumentacja wpłynęła właśnie do wydziału budownictwa, który wydaje pozwolenia na budowę. Opracował ją firma Tomasza Grześkowiak za 116 tys. zł.

W ramach inwestycji powstanie odwodnienie, nowe oświetlenie, w tym dodatkowe lampy przy przejściach dla pieszych. Zostanie zlikwidowany dodatkowy pasa dla skręcających w prawo na stację paliw Watis, nie będzie też rozszerzenia drogi przy zjeździe do Biedronki. Wszystko po to, by było więcej miejsca na chodnik i ścieżkę.

Chodnik po tej stronie ulicy, gdzie znajduje się stacja paliw, StopShop i market Kaufland zostanie przebudowany, powstanie tu też ścieżka rowerowa.

Samo rondo ma być małe, co spowoduje spowolnienie ruchu. Na środku ronda będzie zieleń. Żeby rondo powstało, konieczne będzie wydzielenie dodatkowego terenu z przyległych działek. Bo zgodnie z przepisami, wokół ronda musi znaleźć się pas drogowy.

Ul. Artylerzystów ma mieć od 7 do 10 metrów szerokości. Zostaną wybudowane nowe zjazdy, a istniejące – przebudowane. Część zjazdów będzie wylana asfaltem, natomiast te, gdzie znajdowała się kostka granitowa, zostaną z niej ponownie wykonane. Tylko pod tym warunkiem zgodę na inwestycję wydał konserwator zabytków. Na chodnikach pojawi się współczesna kostka betonowa.

Remont obejmie także budowę nowej kanalizacji deszczowej.

– Inwestycja ma być realizowana w oparciu o tzw. specustawę. Dzięki temu, na podstawie odgórnej decyzji, teren pod inwestycję zostaje pozyskany od dotychczasowych właścicieli. Najpierw trzeba będzie jednak oszacować wartość gruntu – zastrzega Józef Radzion, starosta. – To będzie duża inwestycja. Wstępnie szacuję, że może to być 6-7 mln zł. Zamierzamy złożyć wniosek o dotację z funduszu dróg samorządowych. Zakładam, że dofinansowanie może wynieść ok. 50 proc. – mówi J. Radzion. I dodaje: – Nie ukrywam, że liczę też na zaangażowanie miasta

Same prace, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mają szansę ruszyć w przyszłym roku.

Napisz komentarz »