REKLAMA

Kultura, Oświata

Szkoła uciekła spod topora

Opublikowano 29 maja 2020, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy Jelenina (gm. Żagań) uratowali swoją szkołę podstawową, którą urzędnicy chcą zlikwidować.

Szkoła miała podzielić los tych w Dzietrzychowic i Trzebowie, które gmina zlikwidowała z powodu brak uczniów. W tej drugiej wsi został jedynie oddział przedszkolny, z 16 dziećmi. W Dzietrzychowicach powstanie centrum kultury, a w Trzebowie część pomieszczeń zostanie zaadaptowana na mieszkania. Niepewny jest los trzeciej gminnej szkoły, w Jeleninie.

– W tym roku odeszła nam jedyna klasa w tej szkole. Trzecioklasiści po skończeniu nauki kontynuują ją w placówce w Tomaszowie – mówi sekretarz gminy, Danuta Michalak.  –  W kolejnym roku naukę w pierwszej klasie w Jeleninie miało zacząć zaledwie czworo dzieci i działalność szkoły stała pod znakiem zapytania.

 Sprawy w swoje ręce wzięli jednak mieszkańcy Jelenina, dzięki czemu obecnie liczba dzieci, która rozpocznie naukę od września, wzrosła do dziewięciu. Na razie.

– Dzięki zabiegom rodziców zainteresowanych utrzymaniem szkoły, doszła dwójka dzieci z pobliskiego Chotkowa. Dołączy również dwoje szóstoklasistów. Ta liczba przekonała na ostatnim zebraniu wójta, aby utrzymać szkołę we wsi – dodaje sekretarz.

Napisz komentarz »