REKLAMA

Praca

Rośnie bezrobocie, wzrośnie ubóstwo

Opublikowano 29 maja 2020, autor: jb

Tracimy pracę, pomocy szukamy w pośredniakach i ośrodkach pomocy społecznej. Rośnie też przemoc w rodzinie.

W samych Żarach Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pomagał już 32 osobom, którym zabrakło pieniędzy na życie po stracie pracy w czasie epidemii. Jak pokazują badania ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego koronawirus pogłębi ubóstwo.

– Od początku epidemii w kraju, zgłosiły się do nas 32 nowe osoby, które wcześniej w ogóle nigdy nie były naszymi podopiecznymi. Zgłosiły się po pomoc przez to, że straciły pracę przez koronawirusa i zabrakło im środków na podstawowe potrzeby – mówi Katarzyna Pękala, kierownik MOPS w Żarach. – To były niełatwe historie np. osób, które przepracowały ponad 30 lat i teraz ciężko im było prosić o pomoc. Byli też tacy ze skomplikowaną sytuacją prawną. Stracili pracę w Niemczech, nie mogli zamknąć prowadzonej działalności, więc nie mogli wpisać się do rejestru bezrobotnych. Te osoby zgłaszały się najczęściej po zasiłki na zakup żywności, środki chemiczne  – dodaje.

Uderzy w najsłabszych

A to może być tylko początek problemów. Zdaniem Ryszarda Szarfenberga, przewodniczącego Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu w 2020 roku, Polskę czeka głęboki kryzys, jeden z najdotkliwszych od początków transformacji gospodarczej. Kryzys spowoduje wzrost bezrobocia i ubóstwa. Badania pokazują, że najczęściej i w pierwszej kolejności tracą pracę ci zatrudnieni, którzy i tak są w najgorszej sytuacji np. osoby z niższym wykształceniem, gorzej wykwalifikowane, pracownicy dorywczy, sezonowi, kobiety z dziećmi oraz osoby młode, bez doświadczenia.

Ważny kontakt

Izolacja i kwarantanna nie sprzyja też zdrowiu psychicznemu.

– Przez dwa i pół miesiąca pandemii naszych dwóch psychologów przeprowadziło ponad 700 rozmów telefonicznych z osobami, które prosiły o wsparcie. Zdecydowanie nasiliła się liczba przemocy domowej w rodzinach. Założyliśmy aż 11 nowych niebieskich kart, aż 8 w maju – dodaje K Pękala.

MOPS w Żarach wznawia zajęcia dla swoich podopiecznych.

– Chcemy, by osoby nie musiały już dłużej siedzieć w zamknięciu. Od przyszłego tygodnia uruchamiamy przerwane zajęcia dla seniorów oraz otwieramy świetlicę środowiskową. – mówi K Pękala.

– Od przyszłego tygodnia dla naszych podopiecznych otworzymy stołówkę, by mogli jeść u nas posiłki na miejscu – mówi kierownik OPS w Żaganiu Piotr Puchalski.

Przybywa bezrobotnych

Liczba podopiecznych ośrodków pomocy społecznej może jeszcze wzrosnąć, bo cały czas przybywa liczba zarejestrowanych bezrobotnych. W powiecie żarskim od początku maja zarejestrowało się kolejnych 350 osób bez pracy. W tym tygodniu to aż 63 osoby. W powiecie żagańskim w maju do rejestru przybyło 249 osób.

Od początku uruchomienia rządowej pomocy do żarskiego PUP złożono 4.094 wnioski. Najwięcej z nich (3.646) dotyczyło przyznania pożyczek w wysokości 5 tys. zł. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą złożyły 260 wniosków o dofinansowanie kosztów, a 184 firmy o dofinansowanie wynagrodzeń i składek pracowników. Wnioski o pomoc złożyły też 4 organizacje pozarządowe. Na konta przelano już łącznie 15 mln 464 tys. 398 zł. Najwięcej na pożyczki 15 mln 464 tys. 398 zł, na dofinansowanie wynagrodzeń poszło 847 tys. 742 zł, dla jednoosobowych firm 160 tys. 596 zł, dla organizacji pozarządowych 8 tys. 258 zł.

– Prowadzimy nabór ciągły, na wszystkie formy pomocy dla przedsiębiorców – mówi Żaneta Wójcika, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP.

 

W Żaganiu wnioski wstrzymane

W powiecie żagańskim nabór bez przerw prowadzony jest tylko na pożyczki.

– Na razie wstrzymaliśmy nabór wniosków na pozostałe dofinansowania po to, by je wszystkie rozliczyć i wiedzieć, ile zostało nam środków. Nabory planujemy ponownie uruchomić od 8 czerwca – mówi Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP.

Do tej pory o dofinansowanie wynagrodzeń wnioski złożyło 150 firm, wypłacono 1 mln 560 zł dla 1040 osób. Rozpatrzono 129 wniosków. Osoby samozatrudnione złożyły 239 wniosków, pieniądze otrzymało 198 osób na kwotę 463 tys. zł Ponad 9 mln zł wypłacono już jako dofinansowanie wynagrodzeń w firmach, z 2165 złożonych wniosków rozpatrzono 1802. W tym tygodniu przepisy wypłat zmieniono dla tych co prowadzą działalność gospodarczą. -Ci co mają zawieszoną działalność, mogli się starać o dofinansowanie jeżeli mieli aktywną firmę na koniec lutego, teraz ten termin przesunięto na koniec marca – tłumaczy H. Janowska.

 

Liczba bezrobotnych na początek maja Liczba bezrobotnych na koniec maja Różnica Przyrost
Województwo lubuskie 21613 19838 1775 8,95%
Powiat żarski 1805 1966 161 8,9%
Powiat żagański 1758 1938 180 10,24%
Napisz komentarz »