REKLAMA

Samorząd

Dwa różne światy

Opublikowano 29 maja 2020, autor: Norbert Królik

Żarscy urzędnicy i przedsiębiorcy – kryzys pokazał, że jednych od drugich dzieli przepaść, której wyrazem była krata w zamkniętych drzwiach ratusza. – Nie było żadnej pomocy ze strony Urzędu Miasta, a nawet zwykłego zainteresowania tym, jak sobie radzimy – mówi Paweł Chmal, współwłaściciel firmy Chmal Sp. j.

Przedsiębiorcy mają żal, że w największym kryzysie, jaki ich do tej pory spotkał, nie mogą liczyć na wsparcie i realną pomoc burmistrza i urzędników.

– Urzędnicy się pochowali, nie rezygnując nawet z jednego procenta swoich poborów. Dla mnie to jest śmieszne i żałosne – mówi Marek Opara, właściciel firmy Marco.

– Dostajemy mnóstwo telefonów, czy my już pracujemy. Jestem zaskoczony takimi pytaniami, bo my, w porównaniu do Urzędu Miasta, który się okratował, okleił, zasłonił się mówiąc, że to jest dla naszego bezpieczeństwa, nie mogliśmy czegoś takiego zrobić, bo nas obowiązuje kodeks pracy. My musimy pracownikom zapłacić wynagrodzenie. To są dwa różne światy – mówi Tomasz Żółkiewicz, współwłaściciel firmy Tempus.

Test dla burmistrza i radnych

Kryzys dopadł żarskie firmy i nie chce ich opuścić, dlatego ci, którzy do tej pory pompowali pieniądze do budżetu miasta, płacąc podatki, są teraz w potrzebie.

– Przedsiębiorcy są potrzebni miastu, żeby płacić podatki, wspierać różnego rodzaju inicjatywy, udzielać sponsoringu. I to żarscy przedsiębiorcy do tej pory robili. A teraz sytuacja się odwróciła. To przedsiębiorcy potrzebują pomocy od miasta i to jest ten moment, w którym miasto może przejść do czynów. Można powiedzieć, że to jest test dla burmistrza, radnych i urzędników, jak się zachowają, ponieważ uważam, że miasto bez wątpienia powinno pomóc – podkreśla T. Żółkiewicz.

– Jest gorzej niż w ubiegłym roku. Oczekujemy od pani burmistrz umorzenia kilku rat podatku od nieruchomości – mówi Paweł Chmal z firmy Chmal Sp. j.

– Mamy świadomość, że jeżeli jakakolwiek firma w naszym mieście upadnie, to ciężar tego upadku poniesiemy wszyscy. Miasto jest zadłużone, miasto potrzebuje pieniędzy, a najłatwiej jest podnosić podatki od nieruchomości. Jeżeli zabraknie jakiejś firmy , to w przyszłym roku będzie podwyżka podatków nie o 8 proc, a o 10 albo jeszcze więcej. Nam wszystkim powinno zależeć na tym, żeby firmy w Żarach uratować – mówi M. Opara.

– Każde wsparcie będzie dobre. Obniżenie podatków od nieruchomości bardzo by nas wspomogło – mówi Marek Gołębiewicz, właściciel Rolmaszu

Petycja leży

Przedsiębiorcy postanowili połączyć siły i złożyć petycję w związku z koniecznością zwołania specjalnej sesji Rady Miasta, na której mogliby przedstawić swoją sytuację burmistrzowi i radnym. Pod petycją podpisało się 38 przedsiębiorców, zatrudniających blisko 2 tys. osób.

– Przyłączyliśmy się do tego wniosku, bo to dotyczy wszystkich. Nasze straty związane z koronawirusem wyniosą około 50 tys. zł – szacuje T. Żółkiewicz.

– Podpisałem petycję, solidaryzując się z firmami leżącymi w strefie. Wiem, że niektóre z nich straciły nawet ponad 80 proc. zamówień. U mnie sytuacja wygląda stabilnie. Były utrudnienia i związane z tym wahnięcia, ale nie są one istotne z punktu widzenia firmy – mówi M. Opara.

Przedsiębiorcy swoje, radni swoje

Mimo że petycja przedsiębiorców trafiła do Urzędu Miasta przed czwartkową (28.05) sesją, nikt się nią specjalnie nie przejął.

– Nie mieliśmy żadnej odpowiedzi z Urzędu Miasta – mówią przedsiębiorcy.

Nikt też przedsiębiorców nie zaprosił na sesję, bo radni spotkanie odbyli korespondencyjnie, czyli umówili się, że w godzinach od 9 do 12 wyślą mailem z domu karty z oddanymi głosami. To tak, żeby się chronić przed koronawirusem.

Diety radni pozostawili sobie na poziomie sprzed epidemii. Przewodniczący dostaje miesięcznie około 2 tys. zł. Pozostali radni, w zależności od pełnionych funkcji – od 1,5 tys. zł do 1,8 tys. zł.

komentarz »
  1. Michał 4 czerwca 2020 09:28 - Odpowiedź

    Nasi urzędnicy bardzo nie lubią problemów, może nawet z Panią Burmistrz.
    Obecne władze raczej mają nikłe szanse na kolejną kadencję, gdyż nie interesują się problemami miasta i jego mieszkańców.

Napisz komentarz »