REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Zdejmiesz maseczkę, pójdziesz do kina

Opublikowano 29 maja 2020, autor: jb

Bez maseczki na świeżym powietrzu, wyjście do kinie, organizacja wesel na 150 osób. Rząd zapowiedział zniesienie kolejnych restrykcji wprowadzonych przez koronawirusa. Pierwsze zaczną obowiązywać już od jutra (sobota, 30.05.)

Zmiany od 30 maja:

– Odetchną ci, którym kłopot sprawiało noszenie maseczek na świeżym powietrzu. Będą mogli z tego zrezygnować, jeżeli będą utrzymywać dystans 2 metrów od innych osób. Odległości np. w trakcie spaceru bez maseczek nie muszą trzymać osoby, które mieszkają razem. Jeżeli będziemy jednak np. na zatłoczonym chodniku, gdzie nie da się zachować dystansu, powinniśmy założyć maseczkę.

– W sklepie, na targu, na poczcie czy aptece nie trzeba będzie już pilnować ilości osób. Do tej pory na 4 mkw. przypadała jedna osoba. Te limity zostają zniesione. We wszystkich tych miejscach nadal trzeba mieć jednak na twarzy maseczkę. Maseczkę musimy również zakładać, jeżeli podróżujemy komunikacją publiczną, autobusem, pociągiem.

– W restauracjach maseczkę można zdjąć dopiero po zajęciu miejsca przy stoliku.Same stoliki muszą stać w wyznaczonej odległości od siebie i trzeba je dezynfekować po każdym kliencie. Jeżeli będziemy chcieli odejść od stolika, np. do toalety, to też będziemy musieli założyć maseczkę.

– Nie będzie już limitu maksymalnej liczby osób w kościele lub na pogrzebach. Wiernych może być dowolna ilość, ale trzeba pamiętać, by w świątyni mieć zasłonięte usta i nos. Konieczne też jest trzymanie dystansu, czyli odległości 2 m od kolejnej osoby.

– Od soboty będzie można także iść na koncert plenerowy albo zgromadzenie, w którym weźmie udział nie więcej niż 150 osób. Konieczne będzie zachowanie dystansu albo założenie maseczki, gdy tego nie zrobimy.  Każdorazowo zgodę na organizację takiego wydarzenia będą musiał wydać wojewódzki inspektor sanitarny i wojewoda.

– Jeżeli dbamy o kondycję, będziemy mogli skorzystać z siłowni na świeżym powietrzu albo wyjść z dzieckiem na plac zabaw. Trzeba jednak nadal pamiętać o trzymaniu dystansu.

 

Zmiany od 6 czerwca:

– Na 6 czerwca możemy sobie rezerwować bilet do kina, teatru, opery. Wszystkie sale będą mogły być wypełnione w połowie, konieczne będzie trzymanie dystansu i nałożenie maseczki.

– Tego samego dnia ruszą baseny, siłownie, kluby fitness, solaria i salony masażu oraz sale zabaw i parki rozrywki. Stanowiska do ćwiczeń będą dezynfekowane po każdej osobie. Szczegółowe wytyczne co do ilości osób czy np. noszenia maseczek w tych miejscach zostaną dopiero przygotowane przez rząd.

– Wyjątkiem są kluby taneczne i dyskoteki, które nadal pozostają zamknięte. 

– Do pracy powróci także branża eventowa, możliwa będzie organizacja targów, wystaw i kongresów.

– Odetchnąć mogą też ci, którzy nie wiedzieli, czy odwoływać zaplanowane wesele albo inną uroczystość rodzinną. Na imprezę będą mogli zaprosić teraz 150 osób, a w trakcie wesela nie będzie nakazu noszenia maseczek. Rząd nie sprecyzował jeszcze, czy goście będą musieli mieć je na twarzy w Urzędach Stanu Cywilnego w trakcie ślubu.

 

Nadal obowiązują:

Pomimo znoszenia obostrzeń, są takie zasady, których nadal musimy przestrzegać.

Cały czas trzeba pilnować dystansu 2 metrów od innych osób. Z tego obowiązku są zwolnione osoby opiekujące się dziećmi do 13. roku życia, osoby wspólnie mieszkające oraz osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie.

W komunikacji miejskiej połowa dostępnych miejsc musi pozostać pusta.

Granice naszego kraju nadal są zamknięte dla obcokrajowców.

Napisz komentarz »