REKLAMA

Wasze sprawy

Drożej za śmieci

Opublikowano 29 maja 2020, autor: jb

Mieszkańcy gminy Wymiarki od lipca zapłacą więcej za wywóz śmieci.

Wszystkie gminy do września muszą dostosować się do nowych zasad segregacji.

– Chcemy dostosować się do nowych przepisów wcześniej, żeby sprawdzić, co ewentualnie do września trzeba będzie poprawić – mówi wójt Lech Miszewski o powodach wprowadzenia podwyżki wcześniej.

Obecnie mieszkańcy płacą za śmieci 17 zł miesięcznie za osobę w rodzinie, jeżeli śmieci segregują i 25 zł za osobę, jeżeli tego nie robią. Od lipca opłata za wywóz śmieci segregowanych urośnie do 25 zł za osobę. Obowiązek segregacji będą mieli wszyscy, jeżeli się nie dostosują, gmina będzie mogła nałożyć karę w wysokości 50 zł za osobę w rodzinie.

– Mamy ważny przetarg na odbiór śmieci do końca roku. Wyliczaliśmy, jakie koszty są za śmieci, a jakie za administrację. Wyszły nam stawki takie same jak w sąsiednich gminach. Chcemy zmian od lipca, żeby przyzwyczaić do nich mieszkańców. Do września będziemy już wiedzieć, ile osób podporządkowało się obowiązkowi segregacji, ile faktycznie płaci, czy zwiększy się liczba zalegających z opłatami. Gdybyśmy chcieli podnosić stawki stopniowo, żeby nie była to duża podwyżka jednorazowo, to i tak za dwa miesiące musielibyśmy wrócić do tematu. Od 6 września gmina nie będzie mogła dokładać do wywozu śmieci, jest na te opłaty nawet specjalny rachunek w banku – tłumaczy wójt.

Nowe stawki opłat radni zatwierdzili podczas sesji w czwartek (28.05.).

Napisz komentarz »