REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Szukają następcy Chrobrego

Opublikowano 29 maja 2020, autor: Piotr Piotrowski

Po tym, jak najstarszy w województwie lubuskim dąb Chrobry umarł, gmina Szprotawa szuka jego następcy i czeka na propozycje mieszkańców.

Ponad 700-letni Chrobry w Buczynie Szprotawskiej nie wypuścił w tym roku listków. To efekt podpalenia sprzed pięciu lat. Gmina szuka jego następcy, czyli kolejnego dębu z najstarszym rodowodem.  Kto przejmie „koronę” po Chrobrym?

 – Na razie mamy trzech kandydatów, ale może mieszkańcy gminy wskażą nam inne. Nasze typy to dąb „Henryk”, rosnący w przypałacowym parku w Henrykowie. Ma 635 cm obwodu i ok. 600 lat. Pod Borowiną na śródpolnym paletku drzew rośnie jeszcze większy dąb – informuje przyrodnik Jan Ryszawy z szprotawskiego Urzędu Miasta. To zidentyfikowany niedawno przez przyrodników z Towarzystwa Bory Dolnośląskie przedwojenny pomnik przyrody „Dąb Śniadaniowy”. Ma 702 cm w obwodzie.

Oba przebił inny dąb spod Henrykowa, bez nazwy, rosnący przy polnej drodze na terenie prywatnym. Jego średnica wynosi 735 cm. Na ten moment to pretendent do korony. Właściciel terenu wstępnie zgodził się na objęcie drzewa ochroną pomnikową, a magistrat przygotuje stosowny projekt uchwały dla radnych. Chyba że zgłoszony zostanie jeszcze większy sędziwy egzemplarz. Kandydatów można zgłaszać do Punktu Informacji Turystycznej i Lokalnej Przedsiębiorczości UM w Szprotawie, tel. 683762763.

Napisz komentarz »