REKLAMA

Wasze sprawy

Skarbówka oblegana jak twierdza

Opublikowano 29 maja 2020, autor: bj

Tylko przez dwa dni w tygodniu czynny dla klientów jest Urząd Skarbowy w Żarach.

Urząd Skarbowy obsługuje klientów tylko w środy i piątki, z uwagi na zagrożenie koronawirusem. W te dni kolejka przed urzędem jest tak długa, że ludzie czekają po kilka godzin.

– Wszystko się otwiera, to urzędy też powinny być normalnie czynne. A jeżeli nie mogą otworzyć, to niech po prostu wyznaczą po więcej osób do obsługi – denerwowała się pani Katarzyna, stojąc w długiej kolejce przed skarbówką w piątek, 22 maja.

– Jestem po operacji biodra. Stałem oparty o ścianę. Wystawili jedno krzesło, to usiadłem. Ludzie narzekają, że stoimy tyle godzin, a nawet z ubikacji skorzystać nie można – dodawał pan Jan.

– Płacimy podatki, to dlaczego tak się nas traktuje? Tu była kobieta, która bardzo potrzebowała skorzystać z toalety, ale nie została wpuszczona. Dla mnie to jest pogwałcenie praw człowieka. Może niech przy wejściu wystawią kartony z pampersami dla petenta! – nie przebierała w słowach pani Renata.

Urzędnicy widzą to inaczej.

– Co jakiś czas wychodzimy i sprawdzamy, czy nie czekają tu osoby np. o kulach, którym trzeba pomóc – zapewniła Anna Ziółkowska, zastępczyni naczelnika urzędu.

– Dopiero po naszej interwencji wystawiliście krzesło dla starszej osoby! Rozumiem, że jest kolejka, ale krzesło czy toaleta to jest minimum, które nam się należy – nie ukrywał wzburzenia pan Krzysztof.

Na razie poczekamy

Jak się okazuje, większość klientów z kolejki to osoby pracujące za granicą. Z tego powodu muszą więcej spraw załatwić osobiście.

– Osobiste złożenie dokumentów nie jest jednak konieczne, można nadać je pocztą lub złożyć w urnie urzędu bez oczekiwania w kolejce – informuje Anna Łukomska, naczelnik urzędu. – Dla osób osiągających dochód za granicą PIT-36 możliwe jest  również wypełnienie tego zeznania przez internet i do tej formy stale zachęcamy – dodaje A. Łukomska.

Dodatkowo osoby te potrzebują wypełnianych ręcznie zaświadczeń, zazwyczaj o dochodach osiąganych na terenie Polski lub o ich braku.

– Te dokumenty wypełniane są przez pracowników ręcznie, ze względu na to, że taki jest wymóg obcej administracji, np. w Niemczech czy Holandii – tłumaczy A. Łukomska.

W kolejce stoją też osoby, które kupiły auta za granicą i muszą załatwić dokumenty akcyzowe.

– W tym przypadku można skorzystać z drogi elektronicznej, ale klienci skarżą się, że mają problemy z dostępem do internetu bądź też mają wątpliwości co do poprawności wypełnienia dokumentów. W związku z tym chcą, by urzędnik to sprawdził – tłumaczy A. Łukomska.

Po naszej interwencji kierownictwo urzędu zapewniło nas, że w wyjątkowych sytuacjach toaleta będzie udostępniana. Nie zostanie jednak otwarta na stałe, bo po wyjściu każdego klienta trzeba byłoby ją dezynfekować. A urząd nie jest na to przygotowany, bo musiałby jedną z osób z obsługi skierować wyłącznie do obsługi wc.

– Ograniczenie dostępu do toalety – normalnie dostępnej dla klientów – związane jest z obostrzeniami wynikającym z epidemii – wyjaśnia A. Łukomska.

Ograniczenia w dostępie do urzędów skarbowych są jednak powoli znoszone.

– Chciałabym podkreślić, że urzędnicy pracują codziennie. Dobra wiadomość dla podatników jest taka, że od poniedziałku, 1 czerwca, obsługa odbywać się będzie, oprócz środy (9:00-15:00) i piątku (9:00-13:00) również w poniedziałki od godz. 12:00 do godz. 18:00 – informuje A. Łukomska.

Napisz komentarz »