REKLAMA

Kultura, Oświata

Koronawirus im niestraszny

Opublikowano 29 maja 2020, autor: jb

Zajęcia w wersji internetowej przygotował Małomicki Ośrodek Kultury. W sobotę (30.05.) mieszkańcy gminy mogą z MOK świętować Dzień Rodziny.

Gdy decyzją rządu zamknięto instytucje kultury, w MOK już od połowy kwietnia przygotowywano zajęcia, prezentowane chętnym w internecie. Ośrodek skorzystał z projektu „Kultura w sieci”, otrzymał 61 tys. zł na projekt „Małomicka 17-tka”.

W ramach projektu od poniedziałku ruszają także nowa strona internetowa, konta na portalach społecznościowych, kanał na youtube, a w połowie czerwca – aplikacja mobilna na telefony.

– Staramy się pracować jak dotychczas, chociaż wiadomo, że w zmienionej formie. Początek epidemii poświęciliśmy na bieżące remonty, ale szybko zaczęliśmy przygotowania do zajęć on line. Doszliśmy do wniosku, że to fajna forma kontaktu. Musieliśmy się dostosować do nowych obowiązków, ale dajemy radę. Akustyk sprawdza się jako operator, animator zajęć jako osoba od rękodzieła, itp. Coraz lepiej nam to wychodzi. Wszyscy są zaangażowani w projekt – mówi Urszula Stochel-Matuszak, dyrektor MOK.

Pierwsze filmy z propozycjami zajęć na Facebooku MOK pojawiły się w połowie kwietnia, choć decyzja o dofinansowaniu projektu przyszła oficjalnie dopiero w ubiegły piątek.

– Zagrałam va banque, bo ruszyliśmy z nagrywaniem, kiedy jeszcze nie wiedzieliśmy, czy dostaniemy dofinansowanie. Gdybyśmy go nie dostali, to też byśmy działali, chociaż pewnie skromniej – dodaje dyrektor.

Pieniądze z dofinansowania poszły m.in. na zakup aparatu z funkcją nagrywania, nową stronę internetową, aplikację mobilną.

Od poniedziałku, 1.06., o godz. 17:00 na stronie MOK prezentowane będą kolejne nagrania. W poniedziałki z zajęć plastycznych, we wtorki – muzycznych, w środy – zajęcia taneczne.

– W czwartki prezentowany będzie „wirtualny wędrowiec”, gdzie wspólnie ze Stowarzyszeniem Małomickie Podziemie będziemy odkrywać ciekawe miejsca w gminie. W piątki będzie dzień talentów, chcemy pokazywać utalentowanych ludzi z pasją, mieszkańców naszej gminy – tłumaczy U. Stochel-Matuszak. – Według zaleceń rządowych, gdybyśmy chcieli organizować zajęcia stacjonarne, zgodnie z naszym metrażem, w budynku mogłoby się znajdować 12 osób i instruktor, więc otwieramy się na nowe wyzwania – dodaje.

Projekt potrwa przynajmniej do 30.09. (tyle wymagane jest w przypadku dofinansowania).

Dla rodzin

To nie koniec prac MOK w czasie pandemii.

– Udało nam się napisać projekt i pozyskać 10 tys. zł na podest, który będzie służyć jako plenerowa scena nad zalewem. Montaż zaczniemy w przyszłym miesiącu. Planujemy też plener malarski on line, mam nadzieję, że na wernisażu prac będziemy mogli się spotkać już jesienią – mówi dyrektor.

A już w najbliższą sobotę, (30.05.) MOK organizuje Dzień Rodziny.

– Dla wszystkich, którzy przyjdą do nas i pokażą zdjęcie, jak spędzają rodzinnie wolny czas, przygotowany będzie upominek. Czekać będziemy w MOK w godz. 10:00-18:00. Ci, którzy do nas przyjdą, muszą pamiętać o bezpiecznych odległościach i nałożeniu maseczek – dodaje U. Stochel-Matuszak.

Każdy, kto przyjdzie, otrzyma zapakowaną na wynos upieczoną kiełbaskę z grilla w jednorazowych opakowaniach.

Napisz komentarz »