REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Wyjątkowa położna

Opublikowano 29 maja 2020, autor: bj

Krew pępowinową, która ratuje zdrowie i życie malutkich pacjentów, najlepiej w województwie pobiera Bożena Sprownik, położna ze Szpitala na Wyspie w Żarach. Nagrodził ją Polski Bank Komórek Macierzystych.

Pierwsze miejsce w województwie za bezpieczne pobieranie krwi pępowinowej i jednocześnie pozyskiwanie materiału najlepszej jakości zdobyła Bożena Sprownik, położna z żarskiego Szpitala na Wyspie. Konkurs jest ogólnokrajowy, organizuje go Polski Bank Komórek Macierzystych.

Pani Bożena robi to bezbłędnie, stąd wyróżnienie, które zazwyczaj udawało się wywalczyć przez szpitale kliniczne.

– Krew pępowinową pobrać można raz w życiu, a jest potrzebna w leczeniu chorób u małych dzieci. Poszerzyliśmy nasze metody, pobieramy tzw. sznur pępowinowy i krew łożyskową – tłumaczy B. Sprownik. 

Gotowy materiał jest zabezpieczany i przekazywany do Warszawy.

Ponad 40 dekady

– Komórki macierzyste pochodzące z krwi pępowinowej nadają się do leczenia ponad 80 chorób u dzieci – dodaje Jolanta Dankiewicz, prezeska Szpitala na Wyspie.

B. Sprownik ma za sobą 43 lata pracy, od zawsze związana była ze Szpitalem na Wyspie. Od półtora roku jest na emeryturze.

– Ale brakuje nowych położnych, dlatego zdecydowałam się wspomóc szpital. Bo choć to trudna praca, to daje wielką radość i satysfakcję. Nie chciałam też utknąć na dobre w domu,  na emeryturze – uśmiecha się B. Sprownik.

Pytana o to, gdzie zdobywała doświadczenie, mówi o prowadzonej wcześniej przez siebie szkole rodzenia i wiedzy, którą wyniosła m.in. z Łodzi, od prof. Włodzimierza Fijałkowskiego.  Prywatnie jest mamą 38-letniego syna, ratownika medycznego i babcią 7-letniej Nataszy.

Napisz komentarz »