REKLAMA

Samorząd

Czterej pancerni i trawa po kolana

Opublikowano 29 maja 2020, autor: Piotr Piotrowski

Serce pancernej stolicy Polski, rondo filmowych bohaterów narodowych, Czterech Pancernych, prezentuje się jak obraz nędzy i rozpaczy. I chaszczami wita wjeżdżających do miasta. Oj, przydałaby się tutaj ręka wprawnego ogrodnika. Na przykład burmistrza.

Urzędnicy zaplanowali w tym roku na miejską zieleń 1 mln 350 tys. zł, ale ten budżet będzie zmniejszany w ramach oszczędności spowodowanych koronawirusem. I te oszczędności już widać gołym okiem. O ile w samym centrum Żagania, w gazonach pojawiły się pelargonie, begonie, gaury, smagoliczki, a w donicach zawisły sundaville, o tyle Rondo Czterech Pancernych straszy nieskoszoną trawą i samosiejkami.

Brak gospodarności

Nie umknęło to uwadze radnych. Daniel Marchewka, radny i były burmistrz, swoją opinią podzielił się na Facebooku.

– Dowiedziałem się, że przez przedłużanie do maksimum rozstrzygnięcia przetargu na miejską zieleń, trzeba będzie praktycznie w większości odtworzyć nasadzenia, a to ogromny koszt. Niestety, winy nie zrzuci się na nikogo, ale wszyscy zapłacimy – zaznaczył.

Pod postem Marchewki pojawiło się kilkadziesiąt komentarzy.

– Bardzo dużo rzeczy jest w opłakanym stanie, chociażby plac Generała Maczka, trawa po kolana i mnóstwo psich odchodów – napisała Danuta Zdanowska.

– Brak gospodarza i porządku – skwitowała Danuta Tomczak.

– Niestety, o wiele rzeczy już się u nas nie dba. Za poprzedniej kadencji też nie wszystko mi się podobało, ale teraz to opad rąk – dodała pani Marta.

– Nie mogę patrzeć, jak od pewnego czasu brak jest gospodarności w naszym mieście. Brakuje mi gospodarza, który na miasto patrzyłby jak na swoje podwórko – skwitowała pani Beata.

Pod okiem florysty

Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta, dlaczego rondo zostało tak zapuszczone.

– Obecnie trwają nasadzenia na terenie całego miasta, wartość zadania będzie znana po jego zakończeniu – zaznacza rzeczniczka burmistrza, Agnieszka Zychla. – Prowadzone są pod okiem florysty, co widać na przykładzie gazonów, w których pojawiły się bogatsze kompozycje. W tym tygodniu prace dotrą również na Rondo Czterech Pancernych. W ocenie ronda zachęcamy do cierpliwości i uczciwego zestawiania ze sobą zdjęć, najlepiej w analogicznych okresach roku.

Zachęceni przez rzeczniczkę, zestawiliśmy zdjęcia ronda Czterech pancernych – aktualne i z czerwca 2016 roku. Czytelnikom pozostawiamy ocenę, czy widać różnicę.

Napisz komentarz »