REKLAMA

Kultura, Oświata

Zdaniem ZNP

Opublikowano 22 maja 2020, autor: mk

To, co się dzieje w szkołach, nie podoba się Związkowi Nauczycielstwa Polskiego.

Matury rozpoczną się  z miesięcznym opóźnieniem. Pierwszy egzamin, z języka polskiego, odbędzie się 8 czerwca. Z kolei egzaminy ósmoklasistów zostały przeniesione na 16-18 czerwca (miały się odbyć od 21 do 23 kwietnia). Z powodu pandemii zrezygnowano z przeprowadzenia ustnych matur. Na wyniki maturzyści będą musieli poczekać do 11 sierpnia. Ósmoklasiści – do 31 lipca.

To, co się dzieje w szkołach, nie podoba się Związkowi Nauczycielstwa Polskiego.

– Decyzje ministra powodują tylko chaos – komentuje w rozmowie z „Regionalną” Sławomir Broniarz, szef ZNP. – Nikt nie odwołał zdalnego nauczania, a nauczyciele mają wrócić do szkół na konsultacje. Taki nauczyciel będzie pracował na dwóch etatach. Uważam, że odpowiedzialność za to, by wszystko było w porządku, spadła tylko na dyrektorów i nauczycieli – podkreśla. Krytykuje też pomysł konsultacji dla maturzystów: – Przecież maturzyści są już po szkole, dostali świadectwa, skończyła się ich wspólna droga ze szkołą.

Szef ZNP przekonuje, że nauczyciele powinni być przynajmniej dwa razy w tygodniu badani na obecność.

– Szkoła może być punktem zapalnym dla wybuchu nowego ogniska epidemii. Niestety, minister nie konsultuje z nami swoich decyzji, tak to już u nas jest, że jak ktoś zostaje ministrem, to dlatego, że uważa, że jest najmądrzejszy. Minister ostatni raz rozmawiał ze mną miesiąc temu i nie wie, co sądzą o powrocie do szkół nauczyciele – mówi S. Broniarz.

Napisz komentarz »