REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Nowa, tajemnicza, groźna choroba

Opublikowano 22 maja 2020, autor: bj

Dzieci na nią umierają. Rozwija się gwałtownie. Mali pacjenci muszą być leczeni na oddziałach intensywnej terapii.

Tajemnicza choroba, przez lekarzy nazywana pediatrycznym wieloukładowym zespołem zapalnym (PIMS), budzi przerażenie rodziców. Bo umierają na nią dzieci, a lekarze na razie niewiele mogą o niej powiedzieć.

– Pierwsze przypadki wystąpiły w Londynie, pod koniec kwietnia. W krótkich odstępach czasu na oddziały intensywnej opieki medycznej było przyjętych kilkanaścioro dzieci. Miały wysoką gorączkę, bardzo wysokie wskaźniki stanów zapalnych, do tego obrzęki, wysypkę, sine bóle nóg i rąk. W niektórych przypadkach obserwowane były wymioty i biegunki. Wszystkie dzieci były w bardzo złym stanie i wymagały pobytu na OIOM-ie – mówi dr hab. n.med. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii Uniwersytetu Warszawskiego. Dodaje, że choroba może prowadzić do uszkodzeń jednego lub wielu narządów.

Wszyscy mali pacjenci zostali przebadani.

– U części z nich stwierdzono zakażenie koronawirusem. I to właśnie koronawirus może być tzw. czynnikiem spustowym. Mówiąc obrazowo – jest jak iskra, która sprawia, że bomba z chorobą wybucha – tłumaczy E. Kuchar.

Czas bardzo ważny

Na co rodzice powinni zwracać uwagę?

– Na wysoką gorączkę. Dziecko jest zazwyczaj ogólnie w złym stanie. I ten stan zazwyczaj się gwałtownie pogarsza. Więc nie można opóźniać decyzji o konsultacji z lekarzem lub jeżeli jest w szpitalu – o przekazaniu dziecka np. ze zwykłego oddziału na OIOM. Bo decydują dosłownie godziny – podkreśla i przestrzega E. Kuchar.

Co gorsza, jeżeli chodzi o PIMS, lekarze jeszcze nie wiedzą, jak leczyć tę chorobę. Dzieci muszą przebywać na OIOM, czasem są podłączone do respiratora.

W PIMS wpisuje się tzw. choroba Kawasakiego, czyli stan zapalny naczyń krwionośnych.

– Ta choroba stan zapalny ma niejako w definicji. W  tym przypadku również występuje gorączka. Niekiedy przypomina wstrząs septyczny – tłumaczy E. Kuchar, który w swojej 30-letniej karierze medyka spotykał się z co najmniej kilkudziesięcioma przypadkami zachorowań. – Wstrząs świadczy o nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego, która powoduje spadek ciśnienia krwi, uszkodzenie narządów. To śmiertelne zagrożenie. Czasem, nawet jeżeli dzieci przechodzą COVID-19 łagodnie, ale są genetycznie predysponowane, to również może to spowodować zakażenie całego organizmu – przestrzega E. Kuchar.

Choroba Kawasakiego jest znana medykom od wielu lat.

– Kilkadziesiąt przypadków wystąpiło ostatnio w stanie i mieście Nowy Jork. U nas jest to rzadka choroba, ale jesteśmy zabezpieczeni w środki immunoglobulinowe na wypadek jej wystąpienia – mówi Rafał Kołsut, ordynator oddziału pediatrycznego w Szpitalu na Wyspie w Żarach.

Alarm! Te objawy u dziecka muszą cię zaniepokoić!

-przedłużająca się gorączka mimo podanych leków
-wysypka
-łuszczenie się naskórka
-przekrwione spojówki
-zaczerwienione i popękane wargi
-intensywnie czerwony język
-powiększone węzły chłonne -wymioty
-biegunka
-zły stan ogólny dziecka

Napisz komentarz »