REKLAMA

Kultura, Oświata

Egzaminy po nowemu

Opublikowano 22 maja 2020, autor: jb

W maseczce lub przyłbicy uczniowie przyjdą do szkoły na maturę lub egzamin ósmych klas. Dopiero gdy zajmą wyznaczone dla nich miejsce do pisania, będą mogli je zdjąć.

W sali egzaminacyjnej maseczki mogą zdjąć uczniowie i nauczyciele. Jednak gdy osoba wpuszczająca ucznia do sali będzie miała wątpliwości, czy to na pewno on, może poprosić o pokazanie twarzy pod maską. Trzeba będzie też ponownie maskę założyć, jeżeli uczeń będzie chciał iść do toalety albo poprosi osobę z komisji o podejście do niego, żeby zadać pytanie.

Ławki w salach ustawiane będą tak, żeby był pomiędzy nimi minimum 1,5-metrowy odstęp z każdej strony.

– Maturę będzie u nas zdawać około 130 osób. Cały czas ustalamy, w jakich konfiguracjach uczniowie będą pisać poszczególne przedmioty. Język polski prawdopodobnie w auli i czterech gabinetach – mówi Zbigniew Stebelski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu.

W żarskim Zespole Szkół Ekonomicznych maturę będzie pisać 120 osób.

– To tylko cztery klasy, mieliśmy już większe roczniki, więc spokojnie się pomieścimy – mówi dyrektor Krzysztof Neska. – Uczniowie będą pisać w sali gimnastycznej i na górnym korytarzu. One są na tyle duże, że nie będzie żadnych problemów z odległościami – dodaje.

 

Swój cyrkiel, bez maskotki

Wśród nowych wymogów są m.in. płyny do dezynfekcji rąk, które mają stanąć przed wejściem do szkoły i sali egzaminacyjnej. Uczeń musi mieć swoje długopisy, linijki, cyrkiel, itp. Wszystkie meble, sprzęty, które będą używane w trakcie egzaminu, mają zostać później zdezynfekowane, nawet jeżeli szkoła udostępni uczniowi tylko kalkulator.

Na egzamin może przyjść tylko osoba zdrowa, nie może być to ktoś, która ma obowiązek izolowania się z powodu kwarantanny. Rodzic, opiekun nie może wejść z uczniem na teren szkoły, chyba że pomaga mu on w poruszaniu się. Książek, telefonów, maskotek do szkoły wnosić nie można

Zgodnie z nowym harmonogramem egzaminowania, matury rozpoczną się 8 czerwca, a sprawdzian ósmoklasisty tydzień później, 16 czerwca.

Napisz komentarz »