REKLAMA

Samorząd

Dali na zabytki

Opublikowano 22 maja 2020, autor: bj

Ponad 100 tys. zł na zabytki dali radni gminy Żary.

Na dawny dwór sołtysi w Złotniku sypnęli kasą radni gminy Żary.

– Pieniądze pochodzą z ogólnej puli, jaką rokrocznie planowaliśmy na zabytki położone na naszym terenie – wyjaśnia Barbara Karpowicz, skarbniczka.

W ten sposób do Stowarzyszenia Region Łużyce popłynie 25 tys. zł. Pieniądze mają pójść na wymianę oraz konserwację i odtworzenie zniszczonych części stropu.

– Chodzi o strop belkowy w XVI-wiecznym zabytku. Ta kwota wystarczy na połowę wydatków. Resztę sfinansujemy z budżetu stowarzyszenia – mówi Arkadiusz Gutka z „Regionu Łużyce”.

Bo Włostowa nikt nie chce

Dodatkowo Rada Gminy zdecydowała o przeznaczeniu 101 tys. zł na kolejny zabytek, czyli pałac we Włostowie. Ma to wystarczyć na remont muru i przygotowanie do dalszych prac zabezpieczających wnętrz ruin zabytku.

– Tym zabytkiem nikt nie chce się opiekować. Rozpoczęliśmy więc procedury związane z zabezpieczaniem. Wystąpiliśmy z wnioskiem o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego. Wszystko było przygotowane, ale COVID-19 spowodował, że tych pieniędzy jest mniej. Bo połowa z tej puli została zabrana na wsparcie dla szpitali i przedsiębiorców – mówi Leszek Mrożek, wójt gminy Żary.

Kosztorys prac jest oszacowany na 126 tys.zł.

– Złożyliśmy wniosek na połowę. I była informacja, że tyle dostaniemy. Teraz, skoro połowę z całości zabrali, to i my dostaniemy tylko 30 tys. zł W budżecie mamy przygotowane 25 tys. zł, więc musimy zwiększyć do 101 tys. zł. W chwili wpływu, te 30 tys. zł trafi do budżetu gminy – wyjaśnia wójt.

Napisz komentarz »