REKLAMA

Praca

Kwiecień najgorszy w historii

Opublikowano 22 maja 2020, autor: jb

Przybywa bezrobotnych. Pensje maleją. W porównaniu do ubiegłego roku, ofert pracy jest mniej o ponad połowę. Zdecydowana większość zgłoszonych w żarskim i żagańskim PUP ofert proponuje wynagrodzenie w wysokości najniższej krajowej lub najniższej stawki godzinowej.

Statystyka w powiecie żagańskim jest miażdżąca. W kwietniu bieżącego roku do PUP wpłynęło 41 ofert pracy (łącznie z subsydiowanymi, zgłaszanymi przez urzędy, np. na prace interwencyjne, itp.). W kwietniu ubiegłego roku do PUP pracodawcy zgłosili 164 oferty pracy, czyli w tym roku było ich ponad dwa razy mniej!

W powiecie żarskim ofert pracy było w kwietniu o ponad sto mniej niż przed rokiem. W kwietniu ubiegłego roku przedsiębiorcy zgłosili ich łącznie 248, w tym roku – 134.

Między 11 a 17 maja sprzedaż przedsiębiorstw, w porównaniu z zeszłym rokiem, spadła o 33 proc. W drugim tygodniu po uruchomieniu galerii handlowych i hoteli jest źle, ale lepiej niż wcześniej, gdy najgorszym momencie spadki wynosiły niemal 50 proc. ? wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

– Od tego tygodnia, wracają do pracy restauracje, kawiarnie i salony urody, to powinno stanowić pozytywny impuls. Nie spodziewałbym się jednak spektakularnej poprawy, bo wiele przedsiębiorstw wychodzi z kwarantanny w kiepskiej kondycji i nie będą już działać na taką skalę jak wcześniej. Z kolei konsumenci, po tym jak czterem osobom na dziesięć pandemia pogorszyła sytuację finansową, zapowiadają oszczędniejsze gospodarowanie pieniędzmi ? mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Załamanie na rynku pracy tylko w jednym miesiącu – w kwietniu tego roku – eksperci porównali do poziomu kryzysu i jego skutków z 2008 i 2009 roku!

Podliczeniem pensji w czasie kryzysu zajął się  Główny Urząd Statystyczny. Z jego podsumowania wynika, że w czasie koronawirusa firmy obcinały etaty, nie przedłużały umów terminowych, przez to zmniejszyła się też wysokość przeciętnego wynagrodzenia. W kwietniu było ono niższe w porównaniu do ubiegłego roku o blisko 2 procent. Z analiz Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że pandemia zmniejszyła zarobki głównie osób między 25. a 34. rokiem życia oraz 45-54 latków. Całkowicie możliwości zarabiania pozbawiła w największym stopniu najmłodsze pokolenie, 18-24 latków.

 

Potrzebują pomocy

W powiecie żarskim w maju zarejestrowało się 273 bezrobotnych, 107 osób wypisano z rejestru. W statystykach PUP jest ich łącznie 2.134.

– Od początku uruchomienia tarczy antykryzysowej do PUP w Żarach przedsiębiorcy złożyli 3.854 wnioski o pomoc – mówi Żaneta Wójcicka, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Żarach. Urzędnicy rozpatrzyli już 2.161 wniosków i na konta firm przelano łącznie 10 mln 825 tys. 72 zł.

Zdecydowana większość, bo 10 mln 198 tys. 800 zł, to pula na pożyczki w wysokości 5 tys. zł, o którą zawnioskowało 3.497 firm. O dofinansowanie wynagrodzeń i składek pracowników wpłynęły 152 wnioski, wypłacono 464 tys. 696 zł. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą przez spadek obrotów złożyły 202 wnioski o pomoc, wypłacono im 153 tys. 316 zł.

W powiecie żagańskim przedsiębiorcy złożyli 2.328 wniosków o przyznanie pożyczki.

– Rozpatrzyliśmy 1.250 wniosków na łączną kwotę 6 mln 246 tys. 700 zł. Suma ta nie jest równa, bo kilku przedsiębiorców zgłosiło, że nie potrzebuje 5 tys. zł pożyczki, więc otrzymali niższe kwoty – tłumaczy Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP w Żaganiu.

O dofinansowanie wynagrodzeń swoich pracowników starało się 112 firm. 89 złożonych przez nich wniosków PUP już rozpatrzył i wypłacił 1 mln 320 tys. zł łącznie dla 870 pracowników. Osoby, które same prowadzą swoją firmę, złożyły 234 wnioski, rozpatrzono 115 z nich i wypłacono 289 tys. zł.

– Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne, dopytywali, czy też mogą korzystać z pomocy rządowej, skoro mają już przyznane dofinansowanie za to właśnie, że mają miejsca pracy dla niepełnosprawnych. Dopiero w tym tygodniu pojawiło się wyjaśnienie ministerstwa w tej sprawie. Mogą oni składać wnioski o wypłatę różnicy w wynagrodzeniu – mówi H. Janowska.

Mały ruch

PUP w Żaganiu i Żarach prowadzą także nabór wniosków na pozostałe formy pomocy bezrobotnym. Można dopytywać o staże czy bony, choć pracodawcy nie zgłaszają wielu ofert pracy.

W powiecie żagańskim ponownie ruszy nabór o dofinansowanie szkoleń w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

– Musimy przeliczyć, ile pieniędzy nam zostało i kolejny nabór wniosków uruchomimy od czerwca. Tych środków ciągle jest sporo, więc będzie można z nich skorzystać – tłumaczy H. Janowska.

Pozostałe wnioski w obu powiatach, w tym o dotacje na własną firmę, przyjmowane są bez zmian.

Zasiłki w górę

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podwyżkę zasiłku dla bezrobotnych, prawdopodobnie od czerwca – do 1.200 zł z oraz wprowadzenie dodatkowego świadczenia solidarnościowego dla osób tracących pracę – w wysokości 1.300 zł przez trzy miesiące. Trwają jeszcze prace nad przygotowaniem szczegółowych przepisów, posłowie w Sejmie mieliby głosować nad nimi w przyszłym tygodniu.

Obecnie, ci, którzy przepracowali mniej niż 5 lat, otrzymują 689,12 zł, a po 3 miesiącach – 541,12 zł. Osoby ze stażem pracy do 20 lat otrzymają 861,40 zł, a później – 676,40 zł. Najwyższy zasiłek mogą otrzymać osoby ze stażem pracy powyżej 20 lat, jest to 1033,68 zł zł i 811,68 zł.

Jeżeli ktoś ma już przyznany zasiłek przez PUP, a rząd ustali jego podwyżkę od czerwca, nie będzie musiał składać żadnych dodatkowych wniosków. Podwyżka zostanie mu naliczona odgórnie.

W naszym regionie 90 procent ofert pracy proponuje wynagrodzenie w wysokości najniższej krajowej, czyli 2 tys. 600 zł.
Mniej ofert

164 oferty pracy złożyli przedsiębiorcy powiatu żagańskiego w kwietniu 2019 roku. W tym roku w kwietniu było ich tylko 41.

W powiecie żarskim w ubiegłym roku przedsiębiorcy mieli 248 ofert pracy, w tym roku w kwietniu tylko 134.

Z badań zrealizowanych dla BIG InfoMonitor przez Maison&Partners wynika, że co trzeci Polak z powodu koronawirusa stracił część dochodów, a co dwudziesty został pozbawiony ich źródła.
Pandemia zmniejszyła zarobki głównie osób między 25. a 34. rokiem życia oraz 45-54 latków. Całkowicie możliwości zarabiania pozbawiła w największym stopniu najmłodsze pokolenie, 18-24 latków.
Napisz komentarz »