REKLAMA

Samorząd

Nie ma kasy na piece i okna

Opublikowano 22 maja 2020, autor: Piotr Piotrowski

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej dostał o 400 tys. zł mniej dotacji z miasta na pilne remonty w budynkach komunalnych na terenie Żagania.

ZGM administruje 1.248 mieszkaniami, z czego 1.118 to komunalne, reszta – socjalne. Od Urzędu Miasta otrzymał dotację w kwocie 998 tys. zł, o około 400 tys. zł mniejszą niż rok temu. Z tego m.in. powodu brakuje pieniędzy na najpilniejsze remonty w budynkach, których jest właścicielem w stu procentach. Chodzi głównie o wymiany trzonów kuchennych w piecach kaflowych, instalacji elektrycznej czy okien i drzwi. W ubiegłym roku na ten cel poszło jedynie  268 tys. zł. W tym roku ZGM nie dostanie już nic od miasta.

Kilka dni temu dyrektor Bogdan Fryze, wnioskował do burmistrza o dodatkowe 254 tys. zł na najpilniejsze remonty, ale spotkał się z odmową. ZGM wnioskował o 38 tys. zł na wymianę pieców kaflowych i przebudowę trzonów kuchennych, 37 tys. zł – na wymianę instalacji elektrycznej, 92 tys. zł – na wymianę okien i drzwi, 85 tys. zł – na wymianę dachu w jednym z budynków przy ul. Armii Krajowej. Burmistrz odrzucił wniosek, argumentując, że musi wprowadzić oszczędności, aby pokryć straty w budżecie miasta, powstałe z powodu pandemii COVID-19 i niższych wpływów z podatków.

– Dochody budżetu będą znacznie mniejsze od planowanych, dlatego postanowiliśmy ograniczyć wydatki w zakresie jednostek podległych – tłumaczy burmistrz Andrzej Katarzyniec.

– Remonty pieców, instalacji, okien i drzwi są pilne, a kolejka oczekujących na nie duża. W ubiegłym roku mogliśmy na nie przekazać trochę pieniędzy, w tym roku nie widzimy żadnej możliwości, aby przyznać jakąkolwiek kwotę – dodaje skarbniczka Teresa Łapczyńska.

Dyrektor ZGM-u nie traci nadziei.

– Wierzę, że po analizie finansowej w kolejnych kwartałach roku znajdą się jakieś pieniądze na ten cel. Mam nadzieję, że stanie się to jeszcze przed kolejnym sezonem grzewczym – mówi B. Fryze. – Remonty są pilne, więc będziemy ponawiać wniosek.

Napisz komentarz »