REKLAMA

Samorząd

Podzielili dla niepełnosprawnych

Opublikowano 22 maja 2020, autor: jb

Żagańscy radni powiatowi wreszcie zatwierdzili budżet Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Od miesięcy z niecierpliwością czekali na to niepełnoprawni, którzy nie mogli otrzymać żadnego wsparcia.

Budżet PCPR Rada Powiatu zatwierdziła dopiero 20.05. Dlaczego tak późno? Wytłumaczeniem jest epidemia koronawirusa. Tego samego dnia, wraz z zapotrzebowaniem, został przesłany do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Teraz PCPR czeka na pieniądze, by móc je przekazać podopiecznym. Na ten rok ma 2 mln 199 tys. zł.

 

Poczekasz na turnus

Jak co roku, najwyższa jest kwota dla Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wiechlicach, to 942 tys. zł. Z zajęć, już od kilku lat, korzysta stała grupa 46 osób.

– Tych pieniędzy nie można wydać na cokolwiek innego – tłumaczy Anna Kulczyńska, dyrektor PCPR.

Na rehabilitację społeczną jest 1 mln 206 tys. zł. Z tej puli 250 tys. zł zarezerwowano na turnusy rehabilitacyjne.

– Jeżeli ośrodki rehabilitacyjne wrócą do pracy, będziemy mogli wypłacać dofinansowanie – tłumaczy A Kluczyńska. Od początku roku wpłynęły już 384 wnioski o dofinansowanie turnusu. – Zmieniliśmy regulamin tak, by dofinansowanie mogły otrzymać osoby, które nie korzystały z tego przynajmniej przez 3 ostatnie lata – dodaje A. Kulczyńska.

 776 tys. zł to pieniądze na sprzęt rehabilitacyjny i środki pomocnicze (cewniki, pieluchomajtki, itp). Od początku roku na rozpatrzenie czeka już 337 wniosków.

 

Na własną firmę, na sport i kulturę

50 tys. zł to kwotą, którą PCPR przekaże Powiatowemu Urzędowi Pracy z przeznaczeniem na dotację na założenie własnej firmy dla osoby niepełnosprawnej, sfinansowanie prac interwencyjnych czy refundację utworzenia miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej.

150 tys. zł pójdzie na likwidowanie barier funkcjonalnych, czyli architektonicznych (np. budowa podjazdów), w komunikowaniu się (jak zakup specjalnych telefonów komórkowych) i barier technicznych (np. podnośników osób leżących).

– Z tych dofinansowań nasi podopieczni najczęściej się wycofują. Jeżeli już poznają kosztorys prac do wykonania albo zakupów, to nie zawsze chcą ponosić określony wkład własny, więc te pieniądze często przeznaczamy pod koniec roku na coś innego – tłumaczy dyrektorka.

10 tys. zł to pula na dofinansowanie organizacji wydarzeń sportowych, kulturalnych czy turystycznych dla osób niepełnosprawnych.

Na zlecenie zadań organizacjom pozarządowym jest kolejne 20 tys. zł.

 

Zadzwoń i przyjdź

– Jako pierwsze wypłacać będziemy pieniądze na sprzęt i środki pomocnicze, bo ich potrzeba najwięcej. Może już w przyszłym tygodniu. Czekamy też na wytyczne w sprawie likwidacji barier, żeby je realizować potrzebna jest wizja lokalna w domach osób potrzebujących. Nie ma jeszcze decyzji o tym, czy można to robić. Są już też złożone wnioski na sport i kulturę, więc te pieniądze pewnie też szybko będą wypłacone – tłumaczy A. Kulczyńska.

PCPR nie zamknął drzwi przed swoimi podopiecznymi.

– Można do nas normalnie przyjść, zalecamy jednak umówienie godziny i daty przez telefon, bo w ten sposób chcemy uniknąć ewentualnych kolejek na korytarzach – tłumaczy dyrektorka.

Napisz komentarz »