REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Ryzyko jest codziennie

Opublikowano 22 maja 2020, autor: jb

Ponad 50 osób przebadano na obecność koronawirusa w mobilnym punkcie do poboru wymazów, który ustawiony jest przy 105. Szpitalu Wojskowym w Żaganiu.

Na szpitalnym oddziale zakaźnym w Żaganiu przebadano już 155 pacjentów. Ostatni przypadek koronawirusa wśród mieszkańców naszego regionu potwierdzono 3 maja.

– Do nas w zasadzie każdego dnia trafiają pacjenci z potencjalnym podejrzeniem wirusa. Cały czas musimy być czujni. Mamy zgodę na to, by testować 20 pracowników szpitala dziennie i z tego korzystamy. Choć zachorowań dawno nie było, nie można lekceważyć ryzyka – mówi Marek Femlak, zastępca komendanta 105. Szpitala Wojskowego. – Tylko w środę, 20.05., policja przywiozła do szpitala pijanego do nieprzytomności pacjenta. Nie można było od niego zebrać wywiadu. Po kilku godzinach dzwoniła do niego żona, bo okazało się, że szuka go Sanepid. Mężczyzna wrócił z zagranicy i miał obowiązek odbywania kwarantanny, jak widać niekoniecznie jej przestrzegał. Pacjent trafił z podejrzeniem do szpitala w Żaganiu, ale jego wynik był negatywny. Zmiany na płucach mieliśmy też u jednego z pacjentów leczonych psychiatrycznie, leżał w izolacji, ostatecznie też trafił do szpitala w Żaganiu.

W województwie nowe przypadki zachorowań potwierdzono w czwartek, 21.05. Trzech zarażonych to pacjenci z powiatu świebodzińskiego. Tego samego dnia koronawirusa potwierdzono u pielęgniarki oddziału wewnętrznego szpitala w Zielonej Górze. Oddział zamknięto, a pacjenci i lekarze zostali poddani kwarantannie.

Jedyne w województwie

W czwartek (21.05.) na oddziale zakaźnym szpitala w Żaganiu było 10 pacjentów, 2 czekało jeszcze na wyniki pobranych wymazów. Wyleczeni są także żołnierze spoza naszego regionu, którzy trafili do naszego szpitala. Jeden przywieziony był ze Śląska. Drugi to żołnierz krajów należących do NATO.

– Był leczony wcześniej za granicą, jesteśmy zadowoleni, że to właśnie u nas udało się go skutecznie z choroby wyprowadzić – dodaje M. Femlak

W żagańskim izolatorium w czwartek nadal było dwóch pacjentów z pozytywnym wynikiem testów.

– To są osoby, które przebywają tam od dawna. Ich wyniki jeszcze nie były wystarczającą ilość razy potwierdzone jako negatywne. Sanepid zdecydował, że w czwartek popołudniu trafią do niego pacjenci ze Świebodzina. – zastrzega M. Femlak.

Przez niedużą liczbę zachorowań w regionie, izolatorium w Żaganiu ma pozostać jedynym czynnym w województwie.

Test w samochodzie

Od tygodnia w mieście można też robić testy na koronawirusa bez wychodzenia z samochodu. W województwie są takie trzy miejsca. Oprócz Żagania wyznaczono je też przy szpitalach w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim.

Testów w aucie nie może jednak zrobić każdy. Mobilny punkt poboru przeznaczony jest dla osób w kwarantannie. W 12 dniu kwarantanny mogą one przejeżdżać samochodami na pobranie próbek do badań. Data i godzina takiego badania wyznaczana jest dla nich przez pracowników Sanepidu. Punkty poboru w województwie uruchomiono w ubiegłym tygodniu. W Żaganiu przebadano tak już 51 pacjentów. Jeżeli ktoś nie może dojechać samochodem do Żagania, indywidualne pobranie próbek w domu również ustalane jest z pracownikami Sanepidu.

 

Przyjmą w przychodni

Do pracy powróciły już prawie wszystkie poradnie specjalistyczne żagańskiego szpitala. Wejście do nich wyznaczone jest w tzw. czystej strefie od strony ulicy Szprotawskiej. Termin i godzinę wizyty trzeba także wcześniej potwierdzić telefonicznie. Poradnia chirurgiczna, urazowo-ortopedyczna i diabetologiczna funkcjonują tylko w Żarach

Napisz komentarz »