REKLAMA

Kultura, Oświata

Wróci tylko 5 procent dzieci

Opublikowano 22 maja 2020, autor: mk

W Żarach od poniedziałku, 25.05., otworzą się wszystkie podstawówki. W większości jednak uczniów będzie niewielu. Na 910 dzieci, które są zapisane do klas I-III w publicznych szkołach, na zajęcia przyjdzie zaledwie 59.

Od poniedziałku uczniowie klas 1-3 mogą wrócić do szkół. Lekcji jednak nie będzie. Szkoły będą prowadzić tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

– W Żarach otwarte będą wszystkie szkoły podstawowe – mówi Olaf Napiórkowski, burmistrz Żar. – Uczniowie będący pod opieką szkoły będą mogli brać w tym czasie udział w zajęciach zdalnego nauczania. Kupujemy laptopy, zapewnimy dostęp do komputerów w szkole. Jeżeli zajęcie opiekuńcze mają mieć sens, to muszą trwać tyle, ile praca rodziców, więc będzie to więcej czasu, niż zazwyczaj dzieci spędzają w szkole. Na zajęciach dzieci nie będą musiały być w maseczkach. Nauczyciele mają czuwać nad tym, by zachowywały dystans.

Jak zaznacza wiceburmistrz, zainteresowanie zajęciami w szkole nie jest duże.

– Uważam, że dopóki będą zasiłki opiekuńcze, rodzice nie będą posyłać dzieci do szkół i przedszkoli, w których, pomimo drugiego już tygodnia działania, nie przybywa dzieci – wyjaśnia O. Napiórkowski.

Frekwencja nie powala

W szkołach publicznych frekwencja nie powala. Od poniedziałku na zajęcia chodzić będzie 59 dzieci na 910 wszystkich z klas I-III.

– Do naszej szkoły uczęszcza 243 uczniów w klasach I-III – mówi Agnieszka Ropska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Fryderyka Chopina w Żarach. – Tylko 16 uczniów wróci w poniedziałek do szkoły. Będą podzieleni na dwie grupy, którymi będą zajmować się nauczycielki – opiekunki świetlicy. Technicznie miałbym problem z utworzeniem kolejnej grupy. Według wytycznych pierwszeństwo mają dzieci pracowników służby zdrowia, służb mundurowych – podkreśla. I zapowiada: – Dzieci mogą przynosić zadania do szkoły i swoje zabawki. Choć nie będą odbywały się regularne zajęcia, to nauczycielki pomogą w rozwiązywaniu zadań.

Poza zajęciami opiekuńczymi, będą też konsultacje dla uczniów klas VIII.

– W poniedziałek będzie język polski, we wtorek matematyka, a w środę języki obce. Mamy 60 ósmoklasistów. Będą podzieleni na 5 grup po 12 osób. Nauczyciele, którzy będą prowadzić konsultacje, nie będą mieć tego dnia zdalnego nauczania. Nie będę też musiała nikogo zwalniać. Jednej nauczycielce umowa wygasa 31 sierpnia, a nauczycielka religii uzupełni godziny w przedszkolu – wyjaśnia A. Ropska.

W Szkole Podstawowej nr 5 im. Polskich Noblistów przy ul. Okrzei chęć przysłania dzieci do szkoły na razie zadeklarowało 10 rodziców. W Piątce jest ok 120 uczniów klas I-III.

– Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze będą odbywać się w świetlicy, a dziećmi opiekować będą się nauczyciele najmniej obciążeni zdalnym nauczaniem, czyli np. nauczyciel biblioteki, w-f czy religii – mówi Małgorzata Stodulska, dyrektor SP nr 5. – Dzieci będą mogły brać w tym czasie udział w zdalnym nauczaniu, szkoła udostępni komputery z dostępem do sieci, tablice interaktywne. Jeśli chodzi o konsultacje, to po pierwsze pytamy dzieci, czy ich potrzebują i rozmawiamy z nauczycielami. To nauczyciel będzie podejmował decyzję, czy konsultacje odbędą się zdalnie czy stacjonarnie. Jesteśmy zabezpieczeni w środki czystości i ochrony osobistej. Miasto dało nam na to pieniądze na początki epidemii – wyjaśnia M. Stodulska

Jeszcze mniejsza frekwencja jest w Szkole Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka przy ul. G. Zapolskiej.

– Od poniedziałku będzie do nas uczęszczać jedynie 5 uczniów – mówi Marzena Mosakowska-Wrona, dyrektor SP nr 2. – Wszyscy są pierwszoklasistami. Nadal będzie obowiązywała nauka zdalna. Uczniowie klas 8 będą mogli skorzystać z konsultacji wszystkich nauczycieli, a przede wszystkim tych egzaminacyjnych – wyjaśnia.

Także 5 uczniów przyjdzie od poniedziałku do Szkoły Katolickiej w Żarach.

– Wszystkie gabinety na poziomie klas 1-3 są przygotowane do przyjęcia dzieci – mówi Małgorzata Penkal, dyrektor Szkoły Katolickiej. – Możemy przyjąć więcej dzieci, zapewnimy im opiekę. Konsultacje dla uczniów od klasy 4 do 8 są zaplanowane w pierwszym tygodniu czerwca. Prosiłam nauczycieli o zebranie deklaracji. My od 16 marca prowadzimy nauczanie zdalne, więc nie było takich dni, które dyskwalifikowałyby nas, jeśli chodzi o realizację podstawy programowej. Uczniowie na bieżąco zgłaszają potrzebę konsultacji, tak jest np. z języka angielskiego, są prowadzone na terenie szkoły, ale indywidualnie. Trudność polega na tym, że musimy zdalnie uczyć i zabezpieczyć dziecko pod kątem konsultacji, więc w zależności od zapotrzebowania, na czas konsultacji najprawdopodobniej zawieszę zdalne nauczanie, żeby nauczyciel mógł przyjąć uczniów w szkole.

Będą pracować normalnie

Społeczna Szkoła Podstawowa w Żarach od poniedziałku będzie działać normalnie.

– Ok 80 % z naszych 170 uczniów klas I-III wróci do szkoły – mówi Wiktor Polakowski, dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej. – Po zebraniu opinii rodziców, a rozmawialiśmy z dość dużą grupą, rodzice uznali, że skoro szkoła nie będzie przechowalnią, a będzie realizować podstawę programową, to dzieci wrócą. Wymóg 4 mkw. na ucznia jest problemem, ale z nim sobie poradzimy. Kłopot stwarza liczebność oddziału, grupę np. 17-osobową trzeba podzielić na dwie, ale jak powiedziałem, musimy sobie z tym poradzić. Wszyscy w mediach mówią o zajęciach opiekuńczo-wychowawczych, a jak wczytamy się w rozporządzenie, to mówi ono o realizacji podstawy programowej, którą można realizować tylko w trakcie zajęć dydaktycznych. Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej  uczyły online i zadawały zadania mailem. Był to nawał pracy zarówno dla nauczycieli, jak i dla rodziców.  W związku z tym, że rodzic ma prawo pozostawić dziecko w domu, to te  dzieci  będą otrzymywać materiały do domu z możliwością kontaktu z nauczycielem. Zastosujemy wszystkie obostrzenia. sale zostały do nich  dostosowane. Przerwy i zajęcia zostaną ustalone tak, by dzieci z różnych klas miały ze sobą jak najmniejszy kontakt. Rozporządzenie nic nie mówi o maskach dla dzieci podczas lekcji, będę je musiały tylko zakładać w drodze do i ze szkoły. Musimy się uspokoić i wracać do normalności. Jednocześnie jesteśmy na etapie ustalania harmonogramu konsultacji dla uczniów klas 8, dopinamy szczegóły – mówi W. Polakowski

Szkoła Specjalna w Żarach także od kilku dni prowadzi już zajęcia rewalidacyjne.

– Szkoła praktycznie już ruszyła – mówi Magdalena Gruca, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych. – Dzieci, których rodzice wyrazili taką chęć, mają indywidualne zajęcia. W klasach I-III mamy 20 uczniów. Rodzice do dziś, 22.05., mają czas, by podjąć decyzje, czy dzieci od poniedziałku wrócą do szkoły – dodaje.

Napisz komentarz »