REKLAMA

Kultura, Oświata

Likwidują szkołę

Opublikowano 22 maja 2020, autor: bj

Klamka zapadła. Radni gminy Przewóz postawili krzyżyk na szkole filialnej w Lipnej. Od września dzieci już nie będą się tu uczyć.

Uchwałę o likwidacji szkoły w Lipnie radni podjęli podczas sesji 14.05.

– Uzyskaliśmy wszystkie niezbędne opinie. Z Kuratorium Oświaty, ze związków zawodowych – tłumaczy Mariusz Strojny, wójt gminy Przewóz.

Wszystko dlatego, że urzędnicy policzyli koszty. Wyszło im, że do utrzymywania szkoły dokładają zbyt dużo, a uczniów jest zaledwie kilkunastu, wliczając przedszkolaki.

W 2019 roku na szkołę poszło 301 tys. zł. Z tej kwoty prawie 285 tys. zł pochłonęły pensje, składki, podatki. Reszta to utrzymanie budynku, energia, ścieki, prąd i woda. Subwencja oświatowa w tym samym czasie wyniosła 80 tys. zł.

Szkole nie pomaga niż demograficzny. Obecnie jest tam tylko III klasa z 4 uczniami i oddział przedszkolny, do którego uczęszcza 8 maluchów. Nie ma też nadziei na najbliższe lata.

Radni zdecydowali, że dzieci naukę będą kontynuowały w Przewozie.

Ani szkoły, ani pracy

Pomimo tego niektórzy radni mieli wątpliwości.

– Co stanie się z majątkiem szkoły? – pytał Zbigniew Staniek.

– Zostanie przejęty przez szkołę i przedszkole w Przewozie – odpowiadał mu M. Strojny. Nie ma jeszcze decyzji co do budynku. Jest własnością gminy. – W tej sprawie będę się konsultował z radnymi i mieszkańcami – zastrzegł M. Strojny.

Adam Klisowski, przewodniczący komisji oświaty, pytał o pracowników.

– Co się stanie z personelem? Czy będą dla nich propozycje pracy? – chciał wiedzieć A. Klisowski.

– Propozycje były przedstawione w ubiegłym roku, skorzystał tylko konserwator, który zdecydował się pracować na pół etatu w Przewozie i na drugie pół w Lipnej. Teraz ma zapewnioną pracę. Na razie wolnych etatów nie mamy – M. Strojny nie pozostawił złudzeń.

W Lipnej pracują dwie nauczycielki, sprzątaczka i konserwator. Renata Dziadkiewicz pełni funkcję kierownika filii. Ona może próbować sił w konkursie na dyrektora szkoły w Przewozie. Jej dyrektor odszedł na emeryturę. Jego obowiązki pełni Barbara Ardelli.

Za likwidacją szkoły głosowało 12 radnych. Przeciw był A. Klisowski i Krzysztof Serwatka. Na sesji nie był obecny Dariusz Kokosza.

Napisz komentarz »