REKLAMA

Aktualności, Sport

No to popedałujemy!

Opublikowano 22 maja 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Na żarskie ulice wracają rowery miejskie.

Na zakup 30 rowerów z systemem, który pozwala je kontrolować, urzędnicy wydali w zeszłym roku 100 tys. zł. W tym roku będzie z nich można korzystać od 29 maja.

– Również będzie 30 rowerów, chociaż 3 zostały zniszczone. Osoby za to odpowiedzialne pokryły koszty zakupu nowych. Będą za to dwie nowe stacje postojowe dla rowerów w miejscach, do których żaranie najchętniej jeździli w zeszłym roku, czyli przy siłowni zewnętrznej na osiedlu Zawiszy Czarnego oraz przy cmentarzu, obok głównego parkingu – mówi Bogdan Kępiński, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Wypoczynku w Żarach.

Jeden ze zniszczonych rowerów wylądował w fosie pod zamkiem. Drugi przerzucono przez płot przedszkola, a trzeci pojechał do Żagania, skąd nigdy nie wrócił.

– Dzięki aplikacji wiemy, kto ostatni korzystał z roweru. Osoby, które je wypożyczyły, nie wypierały się, że to one. Choć przyznać trzeba, że byli to nieletni, którzy okłamali aplikację przy rejestracji. Odpowiedzialność za nich ponieśli rodzice – wyjaśnia B. Kępiński.

Ceny bez zmian

Pierwsze 30 minut jazdy rowerem jest darmowe, potem każda minuta kosztuje 5 groszy. Zanim będzie można się przejechać, trzeba pobrać na telefon specjalną aplikację. Bez niej nie odepniemy roweru ze stojaka. Po zasileniu konta użytkownika minimalną kwotą 10 zł, będzie można wypożyczyć rower. Kolejne wypożyczenia będą prostsze – osoba z już wgraną aplikacją i zasilonym kontem będzie musiała jedynie zeskanować telefonem specjalny kod na kierownicy i pod siodełkiem.

Można także zarejestrować się na stronie my.roove.eu. A po rejestracji wybrać jedną z dwóch opcji – zadzwonić do biura obsługi klienta i telefonicznie odblokować rower lub uzyskać kod odblokowujący, wysyłając SMS-a.

Tylko w granicach miasta

Rowerami miejskimi nie można wyjeżdżać poza teren Żar. Posiadają specjalne zabezpieczenie przed kradzieżą. Po zakończonej jeździe rower trzeba odstawić do jednej z 7 stacji bazowych na terenie miasta – na osiedlu Zawiszy Czarnego, przy cmentarzu, na ulicy Ułańskiej, przy tężni solankowej na ulicy Zwycięzców, przy Wodniku i na Rynku. Inaczej zapłacimy karę. Jeżeli znajdziemy porzucony rower i odprowadzimy go do stacji bazowej, nasze konto zasili kwota 10 zł.

Napisz komentarz »