REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Żary jak Nowy Jork

Opublikowano 22 maja 2020, autor: Norbert Królik

W Żarach ruszyła akcja adoptuj drzewko. – Podobne akcje są bardzo popularne w wielu miejscach na świecie, choćby w Nowym Jorku – mówi Alina Rapacz z partii Zieloni.

W Żarach jest wiele niedawno posadzonych drzewek, które są zaniedbane i grozi im, że uschną.

– Źle to wygląda. W parku przy ul. Tatrzańskiej jest zasadzonych kilkanaście drzew. Część z nich nie odbiła po zimie. Podobna sytuacja jest w parku przy Czerwonego Krzyża czy w Kunicach przy ul. Grunwaldzkiej – mówi Edyta Gajda, radna z TiM, która w piątek (15.05) zrobiła objazd po mieście, żeby zorientować się, w jakim stanie są zasadzone w mieście drzewka.

Adoptuj drzewo

Zieloni rozpoczęli akcję adopcji drzew przez mieszkańców Żar.

– Aby wziąć udział w akcji, wystarczy wybrać drzewo rosnące w okolicy domu lub pracy, chodzi głównie o młode drzewa i podlewać je przez cały okres wegetacyjny, gdy nie pada deszcz – tłumaczy Alina Rapacz z partii Zieloni.

– Drzewo potrzebuje dużej ilości wody, dlatego lepiej podlać je raz w tygodniu 50-70 litrami niż mniejszymi ilościami częściej – dodaje A. Rapacz.

– To bardzo fajna akcja. Na pewno będę ją wspierać i zachęcać mieszkańców, żeby się do niej włączyli – mówi E. Gajda.

Warto walczyć o drzewa

– Słabsze drzewa potrzebują naszej pomocy. A gdy ją otrzymają, na pewno nam się odwdzięczą, dając chociażby cień czy pięknie wyglądając – mówi Barbara Bar z Żar, która stara się odratować nawet te drzewa, dla których – wydawałoby się – ratunku nie ma. – Ta katalpa była szczepiona i gdy główny pień zmurszał, drzewko złamało się. Na szczęście przeżyło. Zabezpieczyłam ją i dbam o nią – pokazuje nam B. Bar, która jest miłośnikiem roślin.

Słabo dbają

– To przykre, że urzędnicy przeznaczają duże pieniądze na zakup drzewek, a później o nie tak słabo dbają – mówi E. Gajda i zapowiada, że będzie dążyła do tego, żeby wyjaśnić, kto ponosi za to odpowiedzialność.

W Żarach za zieleń miejską odpowiadają Miejski Ośrodek Sportu, Rekreacji i Wypoczynku oraz spółka Pekom. Za zieleń posadzoną na terenach, gdzie prowadzone były inwestycje, w okresie gwarancji odpowiadają firmy, które je wykonywały.

Napisz komentarz »