REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Szpitale odmrażają się powoli

Opublikowano 15 maja 2020, autor: bj

Na decyzję, czy zacząć wykonywać zaplanowane operacje i zabiegi, które przepadły pacjentom z powodu epidemii, czeka 105. Szpital Wojskowy w Żarach. Szpital na Wyspie pacjentów przyjmuje, ale przewiduje, że może się nie wyrobić z planem.

Już drugi tydzień Szpital na Wyspie w Żarach przyjmuje na oddziały pacjentów, u których przeprowadzane są zaległe zabiegi.

– Wszystkie oddziały są w pełni obłożone. Na geriatrii mieliśmy w środę, 13.05., dwa wolne łóżka – informuje Jolanta Dankiewicz, prezeska Szpitala na Wyspie w Żarach.

Najwięcej jest pacjentów chirurgicznych i ginekologicznych.

– Trzeba pamiętać, że obsługujemy też większość ostrych przypadków z terenu powiatu żagańskiego, bo filia 105. szpitala została przeznaczona pod potrzeby pacjentów zakaźnych – dorzuca J. Dankiewicz.

Pomimo tego Wyspa może mieć kłopoty. Narodowy Fundusz Zdrowia wymaga, by lecznica spełniała określone wymogi.

– Naszym zadaniem jest wykonanie ryczałtu usług medycznych na poziomie ok. 98 proc. W tej chwili, porównując majowe wartości z ubiegłym rokiem, wykonanie jest znacznie niższe, bo ok. 86-procentowe. Nie wiem, czy uda nam się to nadrobić, bo przecież zbliża się sezon urlopowy. I nie wiadomo, jak jesienią będzie wyglądała sytuacja związana z epidemią – zastanawia się J. Dankiewicz.

 Wciąż czekają

Z wykonywaniem zaległych operacji wstrzymuje się jeszcze 105. Szpital Wojskowy w Żarach.

– Podlegamy pod Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej (czyli wojskowy Sanepid – przyt. red.). On opracowuje reguły dla wszystkich szpitali wojskowych w kraju. Decyzja o ponownym przyjmowaniu planowych pacjentów powinna zapaść lada moment, ale bez niej nie możemy rozpocząć uzgadniania nowego harmonogramu – zastrzega Marek Femlak, z-ca komendanta ds. medycznych.

Dopiero wówczas do pacjentów zaczną dzwonić rejestratorki. Część pacjentów kontaktuje się ze szpitalem, ale na razie informacji o konkretnym terminie nie otrzymuje.

Tymczasem szpital opracowuje wewnętrzne procedury.

– Rozmawiałem wczoraj z ordynatorem ortopedii. Planuje, żeby na oddziale były wydzielone pomieszczenia, gdzie pacjent, który przyjmowany jest na przykład na operację endoprotezy biodra, najpierw tam przebywał 2 dni – dopowiada M. Femlak.

Na razie od poniedziałku, 18.05., do Żar po konsultację ze specjalistą nie będą musieli już przyjeżdżać pacjenci z Żagania.

– Uruchamiamy ponownie poradnie kardiologiczną, urologiczną, alergologiczną, dermatologiczną, a także pracownię endoskopową – wylicza M. Femlak.

Pacjenci wchodzący do szpitala wciąż mają badaną temperaturę. Muszą też wypełnić dokument związany z koronawirusem.

Napisz komentarz »