REKLAMA

Kultura, Oświata

Rekrutacja zawieszona

Opublikowano 15 maja 2020, autor: jb

Gdyby nie było koronawirusa, w tym tygodniu ruszyłaby rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Na razie została wstrzymana.

Najpierw uczniowie przez internet musieliby zapisać się do szkoły średniej, którą chcą wybrać, a potem dołączyć dokumenty, m.in. świadectwo ukończenia podstawówki i wyniki egzaminu na koniec szkoły. Jednak na razie rekrutację wstrzymano. Choć jest plan nowego harmonogramu rekrutacji, nie został on jeszcze formalnie zatwierdzony. Według jego założeń, rekrutacja ruszy 15 czerwca, a ostateczne wyniki osób przyjętych do szkół mają pojawić się 19 sierpnia.

– Byliśmy gotowi do rekrutacji już w tym tygodniu. Nasz program internetowy miał specjalnie stworzoną ofertę dla uczniów, ale całość na razie jest zawieszona – przyznaje Michał Cisek, naczelnik wydziału oświaty, kultury fizycznej i turystyki Starostwa Powiatowego w Żaganiu.

Jak egzaminować?

Szkoły średnie czekają na wytyczne, w jakich warunkach sanitarnych trzeba będzie organizować matury. Zazwyczaj w dniu matur, pozostali uczniowie mieli wolne w ramach godzin dyrektorskich.

– Mamy 10 takich dni wolnych do rozdzielenia w roku szkolnym i zazwyczaj wykorzystywaliśmy 3 na matury. W tym roku prawdopodobnie też tak będzie, chyba że zapadną jakieś odgórne decyzje, że nie może być dni wolnych, kiedy nauczanie jest zdalne – mówi Zbigniew Stebelski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu. – Dla nas mogłoby to być duże wyzwanie logistyczne. Skoro do tej pory w jednej sali maturę pisało 70 osób, a obecnie maksymalnie może być 40, to oznacza, że będziemy musieli podzielić wszystkich maturzystów nawet na 7-8 pomieszczeń. Do każdego trzeba będzie stworzyć komisję oraz oddelegować nauczycieli do pracy w komisjach w innych szkołach. Nie wiem, kto miałby wtedy prowadzić zajęcia zdalne – przyznaje.

Praktyki i konsultacje

Rząd zapowiedział, że od poniedziałku, 18.05., na zajęcia praktyczne do szkół mogą wrócić uczniowie szkół policealnych.

– U nas w ogóle takich nie ma. Takie zajęcia prowadzą przeważnie szkoły niepubliczne, które w rok przygotowują do zdobycia konkretnego zawodu – mówi Bartłomiej Kubiak, naczelnik wydziału edukacji i zdrowia Starostwa Powiatowego w Żarach.

Od 25.05. na praktyki u pracodawców będą mogli za to wrócić uczniowie trzecich klas techników. Muszą jednak sami wyrazić na to zgodę.

Od 1.06. wszyscy uczniowie mają mieć możliwość odbycia indywidualnych konsultacji z nauczycielami w szkołach.

Rząd na razie nie poinformował, kiedy uczniowie klas starszych niż I-III mieliby wrócić na zajęcia stacjonarne w szkołach.

Proponowany harmonogram rekrutacji do szkół średnich:

-16-18.06. – egzamin ósmych klas
-15.06. – 4.08. – rejestracja do szkół i składanie dokumentów
-12.08. – podanie list osób przyjętych do klas pierwszych
-19.08. – podanie oficjalnych wyników osób, które potwierdziły chęć nauki w danej szkole

Napisz komentarz »