REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Liczą straty w sklepach

Opublikowano 15 maja 2020, autor: Piotr Piotrowski

Żagańskim sklepikarzom obroty spadły nawet o 70 procent. Ale wierzą, że najgorsze mają już za sobą.

Dla właścicielki sklepu z obuwiem przy ul. Warszawskiej w Żaganiu najgorszy był kwiecień.

– Pustki, pustki i jeszcze raz pustki. Obroty spadły mi o 40 procent. Maj już jest lepszy, choć wielu klientów tylko ogląda obuwie i wychodzi ze sklepu – mówi Ewa Dudek, właścicielka sklepu „Viola”. – Wszystko jest dla nich za drogie, widać, że zaczęli oszczędzać.

Jeszcze większy spadek notuje pani Joanna ze sklepu z odzieżą i bielizną w Rynku.

– Obroty spadły mi o 60 procent. Większość żaganian to ludzie starsi, którzy boją się chodzić po sklepach. Wierzę jednak, że po tragicznym kwietniu, przyjdą lepsze miesiące – mówi pani Joanna. – Będę próbowała jakoś przetrwać na rynku, mimo wysokich kosztów utrzymania i opłat za lokal. Z miasta nie mam żadnej pomocy, korzystam z tarczy rządowej w postaci postojowego oraz ulg w składkach ZUS.

Odbijemy się

Na duży spadek klientów narzekają również właściciele sklepu „Max Elektro” ze sprzętem RTV i AGD, Krzysztof  Sierpuć i Jarosław Barwinek, w żagańskim Rynku.

– Poprzednie dwa miesiące były bardzo kiepskie, trochę lepiej jest w maju – mówi J. Barwinek. – Ale wierzę, że się odbijemy. Póki co, na pomoc z tarczy antykryzysowej się nie łapiemy. W ogóle nie wiemy, dla kogo jest ona stworzona.

Bardzo kiepski kwiecień miała również Mariola Kowalska, właścicielka sklepu z odzieżą „Styl”.

– W kwietniu było pusto, ale maj też nie zapowiada się lepszy. Ludzie przychodzą, oglądają odzież, ale chyba boją się przymierzać – mówi. – Załapałam się na ulgę w składce ZUS oraz pożyczkę w kwocie 5 tys. zł. Na pewno pomoc państwa pomoże mi przetrwać te trudne czasy.

Salon optyczny na placu Słowiańskim został w kwietniu częściowo zamknięty.

– Nie było chętnych ani na badania, ani zakup okularów czy soczewek kontaktowych – mówią Justyna i Bożena Opala,właścicielki salonu Optyk Opala”. – W maju ludzie zaczęli wychodzić z domów, choć i tak mamy skrócony czas pracy. Obroty spadły nam o 70 procent.

Napisz komentarz »