REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Od poniedziałku trochę luźniej

Opublikowano 15 maja 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Od poniedziałku, 18.05., będzie można się legalnie ostrzyc u fryzjera. Ale to nie koniec przyjemności! Po wszystkim będziemy mogli znów napić się kawy na mieście!

Znów będzie można się ostrzyc, ufarbować włosy, a nawet wybrać do kosmetyczki, by zrobić sobie nowe paznokcie. Rząd ogłosił III etap odmrażania gospodarki i w końcu zauważymy różnicę!

Będzie kolejka

Jeżeli jeszcze nie zapisaliście się do fryzjera, lepiej szybko to zróbcie. Branża będzie przeżywać prawdziwe oblężenie. Salony fryzjerskie już teraz mają napięte terminarze.

Od poniedziałku znów będziemy mogli także zjeść na mieście. Klienci odwiedzający bary, restauracje i puby będą musieli nosić maseczki, podobnie jak kucharze, kelnerzy i inne osoby obsługujące klienta. Nie będzie jednak aż tak źle. Gdy tylko usiądziemy przy stoliku, będziemy mogli zdjąć maseczkę, by spokojnie zjeść czy napić się. W lokalach będą też obowiązywać limity. Jedna osoba może przypadać na 4 mkw. powierzchni. Ponadto pomiędzy stolikami musi być zachowana odległość co najmniej dwóch metrów. Dystans będzie mógł być zmniejszony do jednego metra, o ile stoliki oddzielone będą przegrodami.

W kościele też tłoczniej

W kościołach do tej pory mogła przebywać 1 osoba na 15 mkw. Od poniedziałku będzie to 1 osoba na 10 mkw.

– W naszym kościele będzie mogło teraz przebywać 125 wiernych – mówi ks. Krzysztof Kwaśnik, proboszcz parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach. – Wcześniej było to 75 osób – wylicza ksiądz.

W normalnych okolicznościach, w katedrze razem z miejscami stojącymi zmieścić się może nawet 900 wiernych.

– W naszej świątyni zmieści się teraz 88 osób podczas mszy – mówi ks. Paweł Konieczny z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żarach.

– W kościele w Tuplicach może być teraz 36  wiernych podczas mszy, w Dębince – 26, w Nowej Roli – 75, a w Chełmicy – 8 wiernych – wylicza ks. Leszek Białuga, proboszcz parafii p.w. Chrystusa Króla w Tuplicach.

Imprezy sportowe

Od poniedziałku zwiększony będzie także limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach przebywać będzie mogło maksymalnie 14 osób i 2 trenerów.

Na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich mogą przebywać maksymalnie 22 osoby i 4 trenerów.

Istnieje też możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby i 6 trenerów.

W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć 12 osób i trener w obiektach do 300 mkw., 16 osób i 2 trenerów w obiektach od 301 do 800 mkw., 24 osoby i 2 trenerów w obiektach od 801 do 1000 mkw, 32 osoby i 3 trenerów w obiektach powyżej 1000 mkw.

Choć to niezbyt higieniczne, to w obiektach zamkniętych nie będzie można korzystać z szatni ani węzła sanitarnego, poza WC.

Napisz komentarz »