REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Szczęście spotkać takiego człowieka

Opublikowano 15 maja 2020, autor: nk

Rodrycjusz Gerlach (93 l.) zmarł w piątek (8.05) w Lubsku. Był współzałożycielem Związku Sybiraków w Lubsku i honorowym obywatelem miasta.

Urodził się we wsi Holendry na Podolu. W 1940 roku razem z całą rodziną został wywieziony na Syberię. Tam zmarła jego matka, ojciec, dwóch braci i dwie siostry. W 1944 roku trafił do wojska, gdzie odbywał służbę do 1946 roku. Po wojnie zamieszkał w Lublinie, a w 1949 roku przeniósł się na ziemie zachodnie, gdzie mieszkały już jego siostry. Z zawodu był księgowym. Zamieszkał w Lubsku, gdzie był współzałożycielem, a później wieloletnim prezesem Związku Sybiraków.

Pomocny i życzliwy

– Poznałam go jako człowieka prawego, bardzo dużo od siebie wymagającego, a jednocześnie wyrozumiałego dla ludzi. Umiał wszystkich usprawiedliwić. Człowiek pełen życzliwości i kultury. Pomagał ludziom wypełniać dokumenty związane z zesłaniem, a tym, którzy je utracili, pomagał je odzyskać. Wykonywał pracę niezwykle sumiennie. Wszystko brał na siebie, trzeba było czasem wręcz zabierać mu jakieś prace. Napisał książkę – wspomina Halina Skindzier, współzałożycielka Związku Sybiraków w Lubsku.

Wierzył w dobro

Rodrycjusz Gerlach był honorowym obywatelem Lubska. Otrzymał również odznaczenie z Watykanu przyznawane osobom świeckim za działalność na rzecz kościoła.

– Był bardzo prawym człowiekiem z takim poczuciem sprawiedliwości. Mimo tego, co przeszedł, był pełen wiary w dobro człowieka, Boga i świata. To wielkie szczęście spotkać na swojej drodze takiego człowieka – dodaje H. Skindzier.

Pogrzeb Rodrycjusza Gerlacha odbył się w poniedziałek (11.05) w Lubsku.

Napisz komentarz »