REKLAMA

Kultura, Oświata

Napisał książkę o Żarach

Opublikowano 15 maja 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Rafał Szymczak, regionalista i historyk, napisał książkę o Żarach. Autor zbiera teraz pieniądze na jej wydanie.

Za nami 75 rocznica zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji Rafał Szymczak regionalista i historyk, wrócił do pomysłu książki o Żarach, która opowiadałaby o pierwszych latach miasta tuż po zakończeniu wojny.

– Z wydaniem tej książki noszę się od dawna – mówi autor. – To temat mojej pracy magisterskiej. Dobrze jednak się stało, że nie zrobiłem tego od razu. Teraz mam inne spojrzenie, większe doświadczenie – przyznaje R. Szymczak.

Książka pt. „1945 Koniec i początek. Ziemia żarska w okresie tużpowojennym 1945-1948” koncentruje się na pierwszych trzech latach po wojnie.

– To był czas strachu, niepewności, ale i wielkiej aktywności, który dość szybko i brutalnie się skończył. Wiele osób złości się na manie za użyty w tytule neologizm, jakim jest słowo „tużpowojenny”, ale ja go promuję. Okres powojenny sięga historycznie praktycznie do lat 60. XX wieku  – wyjaśnia R. Szymczak.

Wyjątkowa pozycja

Autor wyznaczył już sobie termin, w którym książka ma ujrzeć światło dzienne.

– Moim dniem „0” jest 2 sierpnia, czyli data konferencji Poczdamskiej, kiedy zdecydowano, że tu, u nas, będzie Polska. Książka zaplanowana jest na 240 stron w formacie A4. Będzie miała bardziej charakter naukowy niż wspomnieniowy. Nie miałem możliwości rozmawiać ze zbyt wieloma osobami, które pamiętają tamte czasy. Dlatego w mniejszym stopniu oparta ona będzie na wspomnieniach. Osoby, które mają zdjęcia z tego okresu i chciałby, by znalazły się w książce, mogą przysyłać mi skany na adres rmszymszak@wp.pl lub kontaktować się ze mną przez Facebook.

Wydanie książki na własną rękę to spory wydatek.

– Wyliczyłem, że potrzebuję przynajmniej 6 tysięcy złotych. Zainwestuję własne oszczędności, ale wspierają mnie też darczyńcy na stronie zrzutka.pl, gdzie tylko w kilka dni udało się zebrać niemal 2 tys. zł. Chciałbym, aby wszyscy moi darczyńcy dostali w sierpniu egzemplarz mojej książki – zapowiada R. Szymczak.

Napisz komentarz »