REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Śmierć w domu pomocy

Opublikowano 15 maja 2020, autor: bj

Do tragedii doszło w lubskim Domu Pomocy Społecznej, w zamku. Po upadku zmarła 80-letnia żaranka (w poniedziałek, 11.05.).

Przebywająca od 5 lat w Domu Pomocy Społecznej w Lubsku 80-letnia mieszkanka Żar chciała wstać z łóżka. Poruszała się przy pomocy balkonika. Prawdopodobnie nie udało się jej na nim wesprzeć. Kobieta upadła na podłogę, uderzając mocno głową. Do pokoju przybiegła pielęgniarka, wezwano pogotowie, ale 80-latce nie można było już pomóc. Na razie dokładnie nie wiadomo, jak doszło do upadku. To wyjaśnią śledczy, bo Prokuratura Rejonowa w Żarach wszczęła już postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci.

– Zostali przesłuchani świadkowie i zarządzona sekcja zwłok – mówi Robert Brzeziński, szef żarskiej prokuratury. Ta odbyła się w czwartek, 14.05., ale w chwili oddawania gazety do druku nie były znane jej wyniki.

Czekają na prokuratorów

Pierwsze zeznania złożyły współmieszkanki z pokoju 80-latki i pielęgniarka. Nieoficjalnie wiadomo, że prokuratura skłania się wstępnie do wersji nieszczęśliwego wypadku, wykluczając celowe działanie innych osób.

– My również czekamy na wyniki czynności policji i prokuratury. Zostaliśmy o sprawie poinformowani. Gdyby śledczy stwierdzili, że mogło dojść do naruszenia procedur, wówczas zdecydujemy o dalszych krokach. Na tę chwilę nie widzę podstaw do podejmowania działań z naszej strony – mówi Józef Radzion, starosta żarski.

Do niedawna domy pomocy społecznej w powiecie żarskim borykały się z brakiem pielęgniarek.

– Było to związane z zakazem wykonywania pracy przez pielęgniarki w kilku miejscach. Teraz te rygory zostały nieco poluzowane, bo w DPS mogą już pracować pielęgniarki na co dzień zatrudnione w poradniach lekarzy rodzinnych. W tej chwili w lubskim DPS na 5 etatów mamy 4 pielęgniarki – wylicza S. Radzion.

Wioletta Kuźmińska, dyrektorka DPS, nie chce komentować sprawy. – Jesteśmy w stałym kontakcie z najbliższymi naszej podopiecznej – ucina pytania.

Lubski DPS ma 135 miejsc. W tej chwili znajduje się w nim 132 podopiecznych, 2 osoby przebywają w pokojach izolacyjnych, gdzie zgodnie z rygorami epidemiologicznymi trafiają na 14 dni wszyscy przed przyjęciem do DPS.

Napisz komentarz »