REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Zabrakło kasy dla strażaków

Opublikowano 15 maja 2020, autor: Piotr Piotrowski

2,4 mln zł potrzeba żagańskiej Komendzie Powiatowej PSP na dokończenie budowy nowej siedziby jednostki ratowniczo-gaśniczej w Szprotawie.

Roboty przy ul. Nowej w Szprotawie od trzech lat wykonuje firma Moris Polska z Warszawy, za 9 mln 89 tys. zł. Ich tempo spadło, gdy okazało się, że strażakom zabrakło pieniędzy w budżecie.

– Wszystko dlatego, że Starostwo Powiatowe wsparło nas dużo mniejszą kwotą, niż wcześniej obiecało. W latach 2018-19 miało przekazać co roku po milion złotych, ale wycofało się z tych planów. Póki co, otrzymaliśmy tylko 420 tys. zł w 2017 roku – mówi mł. bryg. Jan Marszałek, komendant żagańskiej straży pożarnej.

Komendzie brakuje 1,6 mln zł na prace w tym roku i kolejne 1 mln zł na ostatni etap w 2021 roku. O tej pory na inwestycję poszło ponad 5 mln zł. Pieniądze z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zostały już wykorzystane na wcześniejsze etapy robót. W środę, 13 maja, komendant J. Marszałek szukał wsparcia u wojewody oraz komendanta wojewódzkiego KW PSP.

– Próbujemy domknąć budżet, szukając pieniędzy u władz wojewódzkich i w ministerstwie – dodaje. – W czasach pandemii o wiele trudniej o środki, ale wierzymy, że się uda.

Obecnie komendant nakazał poprawki firmie, która kończy stan surowy budynku. Zalecenia dotyczyły m.in. okien i bram do garażów. Wykonawca chciał wstawić tańsze zamienniki, na co Marszałek się nie zgodził. Jeśli uda się zdobyć brakujące pieniądze w przyszłym roku, w drugim etapie budynek zostanie doposażony w klimatyzatory, agregat prądotwórczy oraz sprzęt biurowy. Zagospodarowany zostanie teren wokół JR-G – wybrukowany plac manewrowy i ten przy bramie wjazdowej.

Nowa siedziba szprotawskich strażaków ma zostać oddana do użytku jesienią przyszłego roku.

Napisz komentarz »