REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Ozon atakuje Żary

Opublikowano 15 maja 2020, autor: Norbert Królik

I nie chodzi tu o ozon, który chroni nas przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym, ale o zanieczyszczenie powietrza, które wdychamy i które może powodować tragiczne skutki dla naszego zdrowia.

Dusi cię suchy kaszel? Masz problemy z oddychaniem? W dobie koronawirusa można by pomyśleć, że to objawy zwiastujące chorobę, ale niekoniecznie w Żarach. Tutaj przyczyny takich objawów mogą być zupełnie inne, związane z zanieczyszczeniami powietrza. W mieście stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest tak duże, że przekracza dopuszczalne normy i może powodować utrudnienia w oddychaniu.

Przekroczone normy

Normy ozonu były w Żarach przekraczane od piątku (8.05) do niedzieli (10.05). O tym, że w powietrzu stężenie ozonu jest wysokie, może dać nam sygnał nasz organizm. Pierwszymi objawami podrażnienia są kaszel, płytki oddech, drapanie w gardle, senność oraz bóle głowy. Długotrwałe przebywanie w środowisku, w którym stężenie ozonu jest wysokie może powodować także napady duszności, bóle w klatce piersiowej, podrażnienia i swędzenie oczu. Może przyczyniać się również do rozwoju chorób dróg oddechowych.

Zanieczyszczenia

A skąd ozon bierze się w dolnych warstwach atmosfery? Część przedostaje się ze stratosfery, gdzie obecność ozonu jest pożądana, bo chroni nas przed promieniowaniem słonecznym, ale część powstaje z innych zanieczyszczeń w reakcjach pod wpływem światła słonecznego, dlatego ozonu jest najwięcej podczas słonecznej pogody. Te zanieczyszczenia, to przede wszystkim dwutlenek azotu (NO2), tlenek węgla (CO) i metan (CH4). A także lotne związki organiczne (LZO). Za dużą tych zanieczyszczeń w żarskim powietrza odpowiada ruch samochodowy i przemysł. W Żarach tylko Swiss Krono, największy zakład przemysłowy w regionie, ma pozwolenie na emisję do powietrza rocznie ponad 1 tys. ton dwutlenku azotu, ponad 3 tys. ton lotnych związków organicznych i ponad 4 tys. 500 tys. ton tlenku węgla.

Napisz komentarz »