REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Test na koronawirusa w samochodzie

Opublikowano 15 maja 2020, autor: jb

Testy na obecność koronawirusa można zrobić w namiocie przed żagańskim szpitalem. To trzeci taki punkt w naszym województwie.

Ruszyły mobilne punkty, w których można zrobić test na obecność koronawirusa. W województwie lubuskim są trzy takie punkty, w naszym regionie jeden – w namiocie przy 105. Szpitalu Wojskowym w Żaganiu. Podobnie funkcjonują te przy szpitalach w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp.

W tym tygodniu ci, którzy przyjechali na pobranie wymazów do testu samochodem w Żaganiu przyjmowani byli przez pracowników oddziału zakaźnego. Najpóźniej od soboty w Żaganiu ruszy pełna stacja do pobierania testów w samochodzie.

Wyślą SMS

Z takiego badania mogą skorzystać ci, którzy mają obowiązek poddania się kwarantannie. Testy wykonuje się w 12. dniu kwarantanny.

– 11. dnia kwarantanny te osoby otrzymają SMS-a z informacją, że kolejnego dnia w wyznaczonym miejscu i godzinie powinny się zgłosić na badanie – mówi Joanna Branicka, rzecznik oddziału NFZ w Zielonej Górze.

Pojechać na takie badanie można wyłącznie, gdy nie ma ryzyka zarażenia innych osób. Nie musimy prowadzić auta sami, może przywieźć nas osoba,  która razem z nami jest na kwarantannie. O podwiezienie nie powinniśmy prosić sąsiadów albo rodziny, która z nami nie mieszka. Każdy z przebadanych wyniki testów otrzyma poprzez SMS-a.

– Po wykonaniu badania trzeba niezwłocznie wrócić tam, gdzie spędzamy kwarantannę. Nie wolno iść do marketu na zakupy – dodaje J. Branicka.

Testy będą też robione w domach osób przebywających na kwarantannie.

– Kto nie ma możliwości dojechać bezpiecznie na badanie, powinien skontaktować się z oddziałem Sanepidu – mówi J. Branicka. – Gdyby ktoś nie wiedział, do jakiego Sanepidu powinien się zgłosić i pod jakim numerem, pokierują go konsultanci z Telefonicznej Informacji Pacjenta. Można dzwonić pod numer 800 190 590.

Testy są bezpłatne, NFZ płaci ryczałtem szpitalowi 300 zł za każdy dzień prowadzenia takiego mobilnego punktu oraz 21 zł za każdą pobraną próbkę.

– W poniedziałek, 11.05., przebadano w Żaganiu trzy osoby, we wtorek – już dziesięć – dodaje J. Branicka.

Zdezynfekują samochód

Od czwartku, 14.05., żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zaczęli budować całą konstrukcję namiotów z wyznaczonymi punktami do badań w Żaganiu. Zajmą one prawie cały parking od strony ulicy Żelaznej.

– Będzie przygotowana cała ścieżka, którą trzeba będzie przejechać samochodem, m.in. rejestracja, punkt pobrań, a wcześniej kurtyna z dezynfekcją całego samochodu – tłumaczy Jacek Wąsik, kierownik filii szpitala w Żaganiu. – Pacjent do badania nie będzie musiał wysiadać z samochodu, wystarczy, że uchyli okno do połowy – dodaje.

Ruchem w tym miejscu kierować będą żołnierze WOT, pojawi się także specjalne znaki informujące, w którą stronę i jak jechać.

Napisz komentarz »