REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Zakażony żołnierz w szpitalu w Żaganiu

Opublikowano 08 maja 2020, autor: jb

137 pacjentów przebadano w żagańskim 105. Szpitalu Wojskowym na obecność koronawirusa od początku pandemii. W czwartek, 7 maja, na leczenie przywieziono żołnierza ze Śląska.

 Niektórzy byli badani kilka razy, np. jeżeli chorowali i musieli mieć pobrane testy do badań.

W powiecie żagańskim zachorowało łącznie 21 osób. W powiecie żarskim wirusa stwierdzono u 4 osób.

Ostatnią osobą, u której potwierdzono koronawirusa, jest około 45-letni mężczyzna z Żagania. Jego wynik oficjalnie przekazano w niedzielę, 3 maja. W naszym regionie choruje także mieszkaniec Leszna Górnego, który zaraził się w pracy w Bolesławcu i jest doliczony do statystyk województwa dolnośląskiego.

Do środy, 6.05., na oddziale zakaźnym żagańskiego szpitala nie było osób zakażonych, pięć osób z podejrzeniem oczekiwało na wyniki.

W czwartek (7.05.) na oddział trafił jednak zakażony żołnierz, który został przywieziony ze Śląska.

– Jest w ogólnym stanie dobrym, trafił na obserwację – mówi Marek Femlak, zastępca komendanta 105. Szpitala Wojskowego.

O tym, że pacjenta przewieziono do Żagania, zdecydował Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej (wojskowy Sanepid). 

– Oni monitorują, jaka jest sytuacja w kraju, gdzie są wolne miejsca. Przez to, że zachorowań na koronawirusa na Śląsku jest bardzo dużo, podobnie w ich ościennych województwach, pacjenta skierowano do nas – dodaje M. Femlak.

W żagańskim izolatorium są cztery osoby. Dwie są zakażone, kolejne dwie czekają na wyniki testów. Dwie osoby zakażone koronawirusem przebywają w izolatorium w Żarach. Jest tam też jedna osoba, która czeka jeszcze na wyniki pobranych od niej próbek.

Z osób chorych za wyleczone na żagańskim oddziale uznawane są trzy. W izolatorium – 15.

 

 „Hotel dla Medyka”

W Żaganiu ruszy także „Hotel dla Medyka”. Chodzi o pracowników szpitala, którzy muszą dojeżdżać daleko do pracy albo po prostu boją się narażać swoje rodziny na potencjalny kontakt z wirusem. Trwają przygotowania Narodowego Funduszu Zdrowia do podpisania umowy, by pracownicy szpitala mogli nocować w Hotelu Willa Park w Żaganiu. 

– Wyznaczono w nim 6 pokoi jednoosobowych oraz 11 pokoi dwuosobowych – mówi Deniz Mrozik, rzeczniczka 105. Szpitala Wojskowego.

Aktualny pozostaje apel władz szpitala, by zgłaszali się lekarze do pracy. Nawet tacy, którzy gotowi są odciążyć pracowników szpitala na pojedynczych dyżurach.

 

Przyjmą w trzech przychodniach

Choć szpitale w Żarach przygotowują się do ponownego przyjmowania pacjentów, w Żaganiu nie.

– Szpital w Żaganiu funkcjonuje bez zmian – dodaje rzeczniczka 105. Szpitala Wojskowego.

Oznacza to, że zupełnie zawieszono pracę oddziału pulmonologicznego oraz ginekologiczno- położniczego, bo to tam trafiają zakażeni pacjenci i ci, u których wirusa się podejrzewa. W szpitalu wyznaczono tzw. czystą strefę. Wchodzi się do niej od ulicy Szprotawskiej. Dostać się tak można do poradni chorób płuc i gruźlicy, poradni pulmonologicznej dla dzieci, poradni zdrowia psychicznego i poradni ginekologicznej. Czynne są one dla pacjentów, u których nie podejrzewa się koronawirusa. Nie można też przyjść tak prosto z ulicy, trzeba się wcześniej telefonicznie umówić.

 Do szpitala w Żaganiu, ale również od czystej strefy, można dostać się, gdy potrzebujemy pomocy w nocy lub w święta.

 

Pomaga, kto może

Oddział zakaźny w Żaganiu pracuje już od 53 dni, mieszkańcy wspierają jego pracowników.  Osoby współpracujące z grupą Widzialna Ręka w Żaganiu w tym tygodniu kupiły chodaki potrzebne do pracy personelowi zakaźnego oddziału. 

W akcję pomocy pracownikom szpitala włączyli się żagańscy policjanci. Podarowali im… nielegalny alkohol.

Alkohol wysokoprocentowy policjanci przejęli podczas akcji w styczniu, którą prowadzili w jednym z mieszkań w Żaganiu. Przejęli wtedy papierosy, tytoń i 16 litrów alkoholu bez akcyzy. Zazwyczaj w takich przypadkach po zakończonym postępowaniu znalezione rzeczy są niszczone.

– Z inicjatywy policjantów sąd wyraził zgodę, aby nielegalny alkohol został przeznaczony dla służb medycznych, które wykorzystają go do dezynfekcji – mówi sierż. szt. Aleksandra Jaszczuk, oficer prasowy KPP w Żaganiu.

Alkohol ma zostać wykorzystany do dezynfekcji sanitarnej.

Napisz komentarz »