REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Sto testów na milion mieszkańców

Opublikowano 08 maja 2020, autor: jb

6005 testów na koronawirusa przeprowadzono w naszym województwie od początku epidemii. Oznacza to, że przebadana została jedna osoba na 168 mieszkańców. Ale tylko statystycznie, bo w praktyce zbadanych pacjentów jest mniej. Niektórym bowiem test wykonywano dwa razy.

Pierwszy przypadek zakażenia w kraju zanotowano właśnie w naszym województwie – 4 marca pacjent z Cybinki trafił do szpitala w Zielonej Górze. Od tamtej pory, przez dwa miesiące, wykonano w lubuskim 6005 testów. To są dane z laboratorium przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wielkopolskim. Do dziś, 91 z wykonanych w tym laboratorium testów dało wynik pozytywny.

Nie wliczają do statystyk

Jak się okazuje, tylko te dane są uwzględniane w oficjalnych statystykach. Dlaczego? Na to pytanie nikt nie potrafi odpowiedzieć.

– Każdy szpital może podpisywać umowy z innymi laboratoriami na prowadzenie badań. NFZ też je finansuje, nawet jeżeli nie są na liście certyfikowanych laboratoriów, publikowanej przez ministerstwo – mówi Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzecznik prasowa wojewody lubuskiego. – Wiemy, że takie testy prowadzi szpital w Gorzowie, zlecił ich około tysiąca w kwietniu. Szpital w Zielonej Górze również prowadzi testy w miejscowym laboratorium. Ich wyniki są tak samo ważne, choć nie są uwzględnione w oficjalnych statystykach dla województwa – tłumaczy rzeczniczka.

Wszystkie wyniki muszą być zgłaszane w Sanepidzie, ale mimo wszystko nie są zaliczane do ogólnej liczby podawanej oficjalnie.

 

Testują swoich

Szpital w Zielonej Górze kupił 6 tysięcy testów.

– Są dla pacjentów, którzy leżą u nas na szpitalnych oddziałach, niezwiązanych z koronawirusem. Chodzi o profilaktykę, chcemy, żeby pacjenci, którzy zgłaszają się na planową hospitalizację, czuli się bezpiecznie. Do tej pory wykonaliśmy 346 takich testów – mówi rzeczniczka szpitala Sylwia Malcher-Nowak. Wszystkie były z wynikiem negatywnym. Średnio szpital zleca 20 takich testów dziennie.

– Testy u osób z podejrzeniem koronawirusa, które wykonywane są na oddziale zakaźnym albo w specjalnym namiocie ustawionym przed szpitalem, wysyłane są potem do Gorzowa Wielkopolskiego albo do laboratorium w Poznaniu, z którym mamy podpisaną umowę. Ono jest także na ministerialnej liście z certyfikatem – dodaje rzeczniczka.

 

Słaby wynik

W całym kraju od początku epidemii testy pokazały 14.898 pozytywnych wyników, 395.821 dało wynik negatywny. W ostatniej dobie zrobiono ich około 16 tysięcy testów.

W Polsce daleko nam do dziennych rekordowych badań na koronawirusa prowadzonych w innych krajach. Dodatkowo, nasze województwo z liczbą 6.005 oficjalnych testów w dwa miesiące wypada blado. Średnio daje to 98 testów dziennie. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców województwa, nieco ponad milion, statystycznie oznacza to, że przebadano u nas co… 168 osobę.

Napisz komentarz »