REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Żłobek i przedszkole nie dla wszystkich

Opublikowano 08 maja 2020, autor: jb

Tylko trzy gminy otworzyły żłobki i przedszkola od środę, 6 maja. Większość nie zdążyła przygotować się do wytycznych rządu. Niektórzy wciąż nie wiedzą, kiedy w ogóle przyjmą dzieci.

Maksymalnie 12 dzieci w grupie. Pomieszczenie musi być na tyle duże, by na każde dziecko przypadały minimum 4 mkw. Obowiązek mierzenia temperatury przed wejściem. Dozowniki z płynem do mycia rąk. Usunięcie wszystkich sprzętów, zabawek z materiału. Odgórnego nakazu co do noszenia maseczek czy przyłbic nie ma, decyduje o tym dyrektor po konsultacjach ze swoimi pracownikami. Dzieci maseczek nosić nie muszą. Lista rządowych wytycznych jest długa. Pierwszeństwo mają dzieci rodziców pracujących.

Większość gmin w naszym regionie nie uruchomiła zajęć dla najmłodszych od środy, 6.05. 

 

 Kunice niepewne

W Żarach zajęcia w żłobkach i przedszkolach miejskich ruszają od poniedziałku, 11.05.

– Techniczne wymogi nie jest dla nas problemem, ale musieliśmy mieć czas, żeby się do tego przygotować. Żeby spełnić wytyczne sanitarne, możemy przyjąć połowę tylko dzieci, które na co dzień chodziły na zajęcia. Zgłoszeń od rodziców jest mniej, około 25 procent, więc nie będzie problemu, że dla kogoś braknie miejsca – mówi wiceburmistrz Olaf Napiórkowski.

Najpóźniej w piątek (8.05.) zapadnie jeszcze decyzja, czy ruszą zajęcia w żarskim Przedszkolu nr 4.

-Tam rodzice zgłosili tylko 10 dzieci, a to trochę za mało. Do końca tygodnia dyrektor ma jeszcze czas na konsultacje z rodzicami, żeby wiedzieć, czy dzieci będzie więcej – dodaje O. Napiórkowski. 

 

Jedno na gminę

W gminie Żary zajęcia ruszą od poniedziałku, 11.05., w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Grabiku.

– Zgodnie z metrażem możemy przyjąć tam 30 dzieci. Rodzice zgłosili 15 dzieci, które chodziły na zajęcia w Grabiku i 5 z Bieniowa. W pozostałych naszych placówkach chętnych nie było. Jeśli będą kolejni chętni, to będziemy mogli ich dopisać – mówi Barbara Gosłowska, kierownik CUW. – Niektóre firmy w Żarach mają postojowe do 17.05., więc rodzice i tak są w domu. Spodziewamy się, że więcej chętnych na zajęcia będzie od 18.05.

 

Dwa tygodnie przygotowań

Choć w Żaganiu rodzice zgłosili około 70 dzieci (około 10 procent), zajęcia wstrzymano na razie do 15 maja. Najwcześniej ruszą od 18.05.

– Do tego czasu przeliczamy metraż pomieszczeń na liczbę dzieci. Rozważamy organizowanie zajęć w świetlicach, bo one są zazwyczaj największe i nie trzeba wynosić z sal zabawek i sprzętów, które nie nadają się do dezynfekcji, tylko donieść potrzebne sprzęty do świetlicy – mówi Mariusz Krugły, naczelnik wydział oświaty w Urzędzie Miasta.

Nikt nie zdecydował się na zapisanie dziecka do miejskiego żłobka.

– Wcześniej rozważaliśmy zorganizowanie zajęć tylko w Przedszkolu nr 5 i 6, bo mają najwięcej pomieszczeń, ale prawdopodobnie ruszą też w Przedszkolu nr 2. Przez tydzień weryfikować będziemy zgłoszenia rodziców, czy są w pracy, czy nie, żeby wiedzieć, ile dzieci faktycznie będzie na zajęciach – dodaje naczelnik.

Do otwarcia od 18.05. szykuje się też gmina Żagań.

– Zaczęliśmy od remontów, np. montażu dzwonka na zewnątrz przedszkola w Bożnowie. W całej gminie zgłoszono na zajęcia 18 dzieci. Jedno z Miodnicy, to tam oddział nie ruszy. W Tomaszowie jest ich 4, reszta z Bożnowa. Kupujemy jeszcze automatyczne dozowniki do mycia rąk, bo dzieci raczej same sobie z tym nie poradzą – mówi sekretarz Danuta Michalak.

 

 Na czas

Od środy, 6.05., zajęcia ruszyły w trzech gminach. 

W Gozdnicy zgłoszono 5 dzieci.

– Po weryfikacji pracy rodziców na zajęcia przyjęliśmy 4. Nauczyciele w grupie będą się zmieniać co dwa tygodnie – mówi burmistrz Krzysztof Jarosz.

W Lubsku uruchomiono żłobki.

– Ruszyły zajęcia w żłobku, na które zapisano dwoje dzieci. Zajęcia uruchomił też oddział przedszkolny w Górzynie, tam jest 4 dzieci. Pozostałe przedszkola czynne będą od poniedziałku 11.05. – mówi Iwona Poszwa, sekretarz gminy Lubsko. – Do poszczególnych przedszkoli rodzice zgłosili od 4 do 11 dzieci. Łącznie będzie ich ok. 50. Przyjęliśmy wszystkich chętnych, nie weryfikowaliśmy, czy rodzice pracują. Jednocześnie do pracy zdalnej, ale w budynku szkoły czy przedszkola, wrócą pozostali nauczyciele, nie tylko ci, którzy będą prowadzić zajęcia w swoich grupach – dodaje.

 Gmina Niegosławice również otworzyła tylko żłobki, na zajęcia zapisano ok. 10 dzieci.  Otwarcia przedszkola na razie nie ma w planach.

 

 Liczą i mierzą

Szprotawa szykuje się do otwarcia na 11.05.

– Z terenów wiejskich zajęcia ruszą tylko w Wiechlicach, tam zgłoszono 9 dzieci, opieka będzie w sali gimnastycznej. W samej Szprotawie zgłoszono 30 dzieci. Na pewno uruchomimy  Przedszkole nr 1, ale jeszcze będziemy decydować, które jako drugie – mówi pełniąca obowiązki burmistrza, Ewa Gancarz.

Od 11.05. ruszą zajęcia także w Lipinkach Łużyckich.

– Mamy zapisanych 8 dzieci. Nawet gdyby była u nas jedna pełna grupa, czyli 12 dzieci, to musielibyśmy podzielić ją na dwie, bo brakowałoby nam metrów do wymogów ministerstwa – mówi Elżbieta Serwatka, dyrektor ZSP w Lipinkach Łużyckich.

Zajęcia od poniedziałku, 11.05., planowane są także w Jasieniu i Łęknicy, ale jeszcze do dzisiaj (8.05.) zbierane są deklaracje od rodziców.

 Najwcześniej 18.05. ruszą zajęcia w przedszkolu w Małomicach.

– Zajęcia będą w budynku głównym – mówi burmistrz Małgorzata Sendecka.

Podobnie jest w Brzeźnicy.

– W Wichowie chętnych nie było, w Chotkowie zgłoszono 2 dzieci, ale tylko jednego rodzice pracują. Przeliczamy jeszcze zgłoszenia z Brzeźnicy i zastanawiamy się, w jakiej formie przygotować się do zajęć – mówi wójt Jerzy Adamowicz.

Póki co, do odwołania zamknięte są przedszkola w Iłowej, Tuplicach i Trzebielu, Brodach, Przewozie, Wymiarkach.

Napisz komentarz »