REKLAMA

Komunikacja

Zrobią drogę w Złotniku

Opublikowano 15 maja 2020, autor: bj

Dziurawy i popękany asfalt w Złotniku ma zastąpić nowy dywanik. Do tego powstaną zjazdy, zatoczki, oświetlenie i kanalizacja.

Jeszcze w maju ogłoszony zostanie przetarg, a w listopadzie tego roku mieszkańcy Złotnika (gm. Żary) mają się cieszyć nową drogą. Chodzi o 1,5-kilometrowy odcinek.

– Obecny stan jezdni nie odpowiada żadnym normom dla dróg publicznych. Jest zużyta, powybrzuszana, miejscami pozapadana i spękana, nawierzchnia asfaltowa jest cienka, bo zużyła się warstwa ścieralna. Do tego asfalt się rozwarstwia, jest wyłamany na skrajniach – mówi Józef Radzion, starosta.

Droga nie ma odwodnienia, czyli kanalizacji deszczowej, rowów i zbiorników odparowujących. Nie ma też chodników. Momentami jest wąska, ma ok. 3 metrów.

Odcinek, który ma zostać przebudowany, będzie szeroki na 5,5 m. Do tego powstaną zatoki autobusowe, wyłożone kostką brukową, tak samo wykończone będą zjazdy na posesje. Projekt uwzględnia budowę nowego chodnika, który będzie miał ok. kilometr długości i 2 metry szerokości. Wzdłuż drogi powstanie kanalizacja ze studzienkami ściekowymi albo rów odwodniający. Do tego zostaną przebudowane 4 skrzyżowania.

Na obrzeżach Złotnika powstanie pętla autobusowa z jezdnią o szerokości ok. 6,5 m. Przejścia dla pieszych zostaną doświetlone.

Szacowany koszt to ok. 4 mln 300 tys. zł, z czego 60 proc. z Ministerstwa Infrastruktury, a  ok. 860 tys. zł dorzuci Urząd Gminy Żary.

Napisz komentarz »