REKLAMA

Zdrowie

Gorzej jest tylko w Bułgarii

Opublikowano 08 maja 2020, autor: jb

Na świecie już blisko 4 mln osób zaraziło się koronawirusem. W kraju w ostatnim tygodniu najwięcej chorych przybyło we wtorek – 425 osób.

W Polsce zakażonych jest już 14 tys. 898 osób, zmarło 737. Za wyleczonych uznano 4.862 pacjentów.

W województwie lubuskim zaraziło się 91 osób. Ostatnio koronawirusa wykryto u pacjenta z Zielonej Góry (w czwartek, 7 maja). Do zdrowia powróciło już 74 osoby.

Coraz więcej naukowców uważa, że wirus mógł trafić do Europy wcześniej, niż pokazują oficjalne dane. Do tej pory pierwsze zachorowania w Niemczech i Francji datowano na koniec stycznia. Część ekspertów mówi o tym, że wielu Europejczyków wracało z Chin jeszcze w grudniu, co oznacza, że niektórzy mogli przejść chorobę (i zarażać) już wtedy.

Jako jedną z metod leczenia koronawirusa stosuje się podawanie chorym osocza krwi od tych, którzy już zostali wyleczeni. Coraz więcej osób, które podejrzewają, że mogły być chore, decyduje się zatem na zrobienie badań krwi, które pokazują, czy mamy w organizmie przeciwciała na koronawirusa (co oznacza, że mogliśmy już chorować np. bezobjawowo). Gdy jesteśmy już zdrowi, możemy zostać dawcą przeciwciał dla tych, którzy z chorobą jeszcze walczą. Ceny takich badań w Polsce zaczynają się przeważnie od 100 zł. Wyniki znane są jeszcze tego samego dnia.

 

Trudna statystyka

Agencja Reutersa, powołując się na Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, potwierdziła, że epidemia w Europie zaczyna się wyhamowywać. Niestety, nie w Polsce. Jesteśmy w gronie czterech państw, oprócz Rumunii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, w których sytuacja się nie poprawia. Gorzej jest tylko w Bułgarii, w której notuje się obecnie duży wzrost zachorowań.

Napisz komentarz »