REKLAMA

Gospodarka

Nowe miejsce dla zakładów

Opublikowano 08 maja 2020, autor: bj

Miały być domy, będą firmy. W gminie Żary powstanie kolejna strefa przemysłowa.

Na zmianę przeznaczenia terenu w Sieniawie Żarskiej przy drodze wojewódzkiej, obok siedziby firmy „Magnaplast” zgodzili się radni gminy Żary. Do tej pory grunt miał tu przeznaczenie pod budownictwo mieszkaniowe.

– Plan, który zakładał takie przeznaczenie  został uchwalony w 2007r. Nie było jednak kompletnie żadnego zainteresowania ze strony potencjalnych oferentów. Na pewno nie sprzyjało im bliskie sąsiedztwo Swisss Krono i drogi krajowej – tłumaczy Edyta Ciecierska, kierownik referatu gospodarki nieruchomościami środowiska w Urzędzie Gminy w Żarach.

Podjęcie decyzji w sprawie jego przekształcenia pod budownictwo przemysłowe było tym łatwiejsze, że teren jest już w pewnym stopniu do tej funkcji przygotowany.

– Jest dobrze skomunikowany, z uwagi na bliskość trasy z jednej strony do granicy, z drugiej do Żar. Uzyskaliśmy pozytywna opinię, jeżeli chodzi o Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, która jest zarządca drogi – dodaje. E. Ciecierska.

Jest też tam doprowadzony wodociąg. Pozostaje kwestia wody i oczyszczalni. Teren w części zalesiony, wymagał dopełnienia formalności związanych z jego wyłączeniem spod produkcji leśnej, ale i to gminni urzędnicy mają za sobą. Łącznie teren liczy będzie prawie 19 ha. – Ta decyzja to pierwszy krok do stworzenia kolejnej strefy przemysłowej w gminie-podkreśla E. Ciecierska.

Tuż obok strefy, w sąsiedztwie swojej siedziby pierwsza parcelę kupiła firma Magnaplast. Kosztowała 1 mln 119 tys. zł.

Napisz komentarz »