REKLAMA

Wasze sprawy

Drogie śmieci

Opublikowano 08 maja 2020, autor: jb

Nie udało się pozytywnie rozstrzygnąć drugiego przetargu na wywóz śmieci z gminy Małomice. Mieszkańcy muszą przygotować się na duże podwyżki opłat.

Niewiele pomogło ogłoszenie drugiego przetargu na odbiór śmieci. Ponownie zgłosił się tylko jeden wykonawca takich usług i zaproponował równie wysoką cenę, co poprzednio. Dla mieszkańców oznaczać to może podwyżki nawet o 100 procent.

Gmina ma w budżecie 1 mln 860 tys. 480 zł na 1,5 – roczną umowę na odbiór śmieci do końca 2021 roku. Jedyne w przetargu po raz kolejny stanęło Przedsiębiorstwo Usługowe „Zachód”, które zaoferowało ok. 1,3 mln zł, ale za rok.

-Nie osiągnęliśmy takiego efektu, jak chcieliśmy, bo więcej firm nie stanęło do przetargu. Zmianę cen planowaliśmy od czerwca. Pierwszy przetarg dlatego ogłaszaliśmy w kwietniu, żeby był czas na jego powtórzenie. Niestety, nic tym nie wskóraliśmy – mówi burmistrz Małgorzata Sendecka. -Poniekąd to rozumiem, bo to teraz miejsca składowania odpadów dyktują ceny, ale dla nas ta podwyżka może okazać się drastyczna- dodaje.

Gmina nie dołoży

Dzisiaj mieszkańcy gminy płacą 15,46 zł za osobę w rodzinie za śmieci segregowane, 25 zł za osobę za śmieci zmieszane. Według nowych przepisów gmina musi ustalić jedną stawkę za śmieci segregowane, która będzie obowiązywać wszystkich.

-Przeliczając tylko wysokość kwot z przetargu dałoby to podwyżkę do 29 zł na osobę. Do tego trzeba doliczyć koszty administracyjne, więc realna kwota to 32 zł za osobę. W zasadzie podwyżka o 100 procent – przyznaje burmistrz.

Jeżeli ktoś śmieci segregować nie będzie, gmina będzie mogła nałożyć na niego karę, która wynosiłaby minimum 64 zł za osobę.

-W przyszłym tygodniu radni będą obradować na komisjach, więc przedstawię im te wyliczenia i będziemy szukać rozwiązań, co robić, ponieważ wedle ustawy gmina nie może dopłacać za wywóz śmieci – dodaje burmistrz.

Radni na komisjach będą testować też nowy system prowadzenia sesji. Będą siedzieć w 3 pomieszczeniach Urzędu Miasta, po 5 osób w każdej sali. Z pozostałymi będą łączyć się zdalnie.  Salę, w której będą siedzieć zostanie przez nich wcześniej wylosowana.

Napisz komentarz »