REKLAMA

Gospodarka

Zarabiamy mniej, wydajemy więcej

Opublikowano 08 maja 2020, autor: jb

Pustych półek w marketach, jak na początku epidemii koronawirusa już nie ma. Dzisiaj znikają z nich najszybciej produkty na promocjach. Podwyżki cen żywności uderzają nas po kieszeni.

Ziemniaki i chleb za 4 zł, karkówka za 18 zł, kurczak za ponad 7 zł. Kto z powodu koronawirusa rzadko wychodzi na zakupy, może zdziwić się cenami żywoności. Uśmiechnąć się można jedynie podczas płacenia za paliwo.

-Dla mnie te ceny teraz, to jakaś paranoja. Wychodzę do sklepu rzadziej, bo tak niby bezpieczniej, ale staram się kupować rzeczy w promocji – mówi pani Ewa. – Skoro za chleb płaciłam 3,50 zł, a teraz 4 zł, to co dopiero mówić o karkówce za 18 zł. Mocno odczuwam też podwyżki cen owoców, ja lubię jabłka, a bez promocji są w sprzedaży nawet po 7 zł. To bardzo dużo. Zwłaszcza, że teraz większość osób przez wirusa ma i tak pomniejszone pensje – dodaje.

– Mam przy sobie dwie małe siatki zakupów i wydałam ponad 100 zł. Podrożało w zasadzie wszystko, ale najbardziej warzywa i owoce – dodaje pani Kasia.

– Staramy się robić zakupy nawet raz na dwa tygodnie. Nie pamiętam, kiedy wydaliśmy na nie 100 zł, zawsze idzie dużo więcej. Też polujemy na promocje – przyznaje pan Eugeniusz.

Drożej jest już w hurtowniach.

– Najwięcej ludzi zwraca uwagę na wyższą cenę ziemniaków, które dochodzą do 4 zł. I  jabłek, które też podrożały – mówi Dariusz Szłuka, właściciel warzywniaka w Żaganiu. – Drogie też są cytrusy, ale kilogram cytryny w hurtowni zaczyna się od 12 zł. Rekordy bije chyba teraz papryka, bo jest po 22 zł. Kalafior za około 10 zł. W tym tygodniu trochę lepsze były ceny pomidorów, średnio za 9 zł, malinowe za 11 zł – wylicza. – Mamy jednak stałych klientów, lubią świeże produkty. Najmniej na ceny narzekają osoby starsze, one po prostu kupują – dodaje.

Taniej za paliwo

Bardziej zadowoleni są kierowcy, bo pierwszy raz od dawna cena benzyny spadła poniżej 4 zł. Choć, jak przyznają sprzedawcy na stacjach, nie ma teraz tak wielu kupujących jak przed epidemią. Po obniżeniu cen przez koncern Orlen, do stawek dostosowały się też konkurencyjne stacje. W Żarach benzynę bezołowiową 95. można było kupić w tym tygodniu w przedziale 3,66-3,88 zł. Przy granicy w Łęknicy było to już 4,77 zł. W Żaganiu dopiero pod koniec ubiegłego tygodnia stawki spadły poniżej 4 zł. W tym tygodniu najtańsze paliwo można było kupić tam w przedziale 3,93-3,96 zł. Jedne z najniższych stawek w regionie ma stacja Omega w Szprotawie, gdzie benzyna kosztowała 3,51 zł.

Średnia cena obecnie Średnia cena w maju ubiegłego roku
kurczak 1kg 7,50 zł 6,30 zł
karkówka 1 kg 18 zł 15 zł
łopatka 1 kg 14 zł 12 zł
ziemniaki 1 kg 3,80 zł 2 zł
jabłka 1 kg 5,50 zł 2,60 zł
pomidory 1kg 9 zl 4,50 zł
chleb 1000g 3,90 zł 2,70 zł
cytryny 1 kg 14 zł 10 zł
papryka 1 kg 22 zł 15 zł
Napisz komentarz »