REKLAMA

Samorząd

Głosowali ekspresowo

Opublikowano 08 maja 2020, autor: jb

Zaledwie 28 minut trwały obrady radnych w Iłowej (29.04.). Spotkali się na sesji po ponad dwóch miesiącach przerwy.

W niecałe pół godziny zmęczeni iłowscy radni zdążyli zatwierdzić 14 uchwał. Nie tłumaczono nawet poszczególnych decyzji, radni głosowani po przeczytaniu im nazwy uchwały, choć mogli zadawać pytania.

Radni jednogłośnie zatwierdzili zwolnienie z podatku przedsiębiorców, którzy ponieśli straty przez epidemię koronawirusa oraz zwolnienia z czynszu dla przedsiębiorców, którzy korzystają z lokali komunalnych.

Zgodzili się także m.in. na remont sali widowiskowej. Biblioteka Kultury dostała dofinansowanie na remont sceny.

– Ma być taka z prawdziwego zdarzenia z oświetleniem i nagłośnieniem. Chodzi o to, by było zamontowane na stałe, łatwe w obsłudze na tyle, by każdy z instruktorów prowadzących zajęcia mógł sam je obsługiwać. Całość kosztować będzie 356 tys. 225, 83 zł, z których 184 tys. 396 zł to dofinansowanie – mówi Maria Żarska, dyrektor Biblioteki Kultury. Remont zaplanowany jest na przyszły rok. Gmina musiała wyrazić na niego zgodę, bo musi zapewnić ok. 171 tys. zł wkładu z własnego budżetu.

Radni zatwierdzili program opieki nad bezdomnymi zwierzętami.

– W 2012 roku weszła ustawa nakazująca tworzyć program, co roku przeznaczaliśmy na to 20 tys. zł. W tym roku już ponad 100 tys. zł. W kolejnych latach powinniśmy rozważyć, jak te koszty zminimalizować – mówił radny Franciszek Przynoga.

– Odpowiedzialni powinni być przede wszystkim sami mieszkańcy. Jeżeli ktoś bierze psa, a potem wyrzuca go na ulicę, to potem gmina musi go utrzymywać – dodał Artur Murtwil.

Napisz komentarz »