REKLAMA

Komunikacja

Nie wyremontują Berlinki

Opublikowano 08 maja 2020, autor: Piotr Piotrowski

Mimo obietnic marszałka, linia kolejowa Żagań – Żary – Forst oraz Żagań – Legnica nie doczeka się remontu.

Berlinka, czyli dla Żar i Żagania najważniejsza linia kolejowa na Wrocław przez Legnicę, została wykreślona z planów inwestycyjnych Urzędu Marszałkowskiego. Na liście rezerwowej znajdowała się od kilkunastu lat i mieszkańcy regionu liczyli, że w końcu uda się ją wyremontować, a szynobusy do Wrocławia pojadą dwukrotnie szybciej.

– Zbieraliśmy podpisy, na modernizację czekaliśmy od 2008 roku – mówi żagański radny i miłośnik kolejnictwa, Grzegorz Kuźniar, pracownik Kolei Dolnośląskich. – To skandal! Będę domagał się wyjaśnień od marszałek Elżbiety Polak.

Żagańscy radni wystosowali apel do Urzędu Marszałkowskiego z żądaniem realizacji inwestycji w najbliższych latach. Tyle że niewiele on da, bo marszałek już podjęła decyzję.

Brak kasy

Michał Iwanowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego, wylicza, że rewitalizacja linii kolejowych na odcinku Żagań – Żary – Forst oraz na odcinku granica województwa – Żagań, o łącznej długości 75,4 km, to koszt ponad 205 mln zł.

– Odstąpiono od tego projektu z uwagi na brak środków w takiej wysokości – informuje „Regionalną”. – Zarząd województwa podjął decyzję o pełnej realizacji tylko jednej linii – Zbąszynek ? Gubin na odcinku Zbąszynek ? Czerwieńsk, za 130,9 mln zł.

Ale to nie koniec złych wiadomości. PKP nie wyremontuje tunelu prowadzącego do peronów żagańskiego dworca, tłumacząc się brakiem dotacji z województwa.

komentarz »
  1. Ania 14 maja 2020 11:38 - Odpowiedź

    Szkoda, że po 1989 roku skutecznie w Polsce likwiduje się transport publiczny (lokalny) i kolejowy.
    Zepsuć i zniszczyć jest łatwo, ale rozwinąć i rozbudować to już niewielu potrafi (urzędników i polityków) w Polsce.

Napisz komentarz »