REKLAMA

Samorząd

Radni dołożyli mieszkańcom

Opublikowano 08 maja 2020, autor: Norbert Królik

Aż o 40 proc. wzrosną opłaty za śmieci w Żarach. 12 radnych zagłosowało za podwyżkami, tak jak chciała burmistrz Danuta Madej, a 9 radnych było przeciw.

To dzięki nim mieszkańcy Żar zapłacą dużo więcej za śmieci. Na korespondencyjnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w czwartek (30.04) 12 radnych koalicji zagłosowało tak jak chciała Danuta Madej, burmistrz Żar, czyli za podwyżkami. Oto oni: Marian Popławski, Aleksander Słowikowski, Halina Majeryk, Bogdan Hadryś, Zbigniew Żychowski (wszyscy Forum Samorządowe), Robert Dziadul, Grzegorz Chmielewski, Dawid Polok, Dominika Rezlerska, Arkadiusz Lis, Łukasz Matyjasek (wszyscy Dobre Miasto Lepszy Powiat) i Magdalena Lenczyk (wybrana z list PiS). 9 radnych było przeciw: Edyta Gajda (TiM), Lucyna Grzybowicz, Piotr Czerwiński (oboje SLD), Marcin Grubizna, Anna Słodkowska (oboje PO) oraz Tadeusz Płóciennik, Jacek Stroynowski, Joanna Werstler-Wojtaszek i Adrian Jaworski (wszyscy PiS).

To oznacza, że mieszkańcy Żar od września tego roku zapłacą za segregowane odpady 24 zł od osoby. Obecnie płacą 17 zł gdy segregują oraz 24 zł, gdy nie segregują. Jeżeli od września zostaniemy przyłapani przez pracowników Pekomu, że źle posegregowaliśmy odpady lub tego nie zrobiliśmy zapłacimy 48 zł od osoby.

Diety biorą

Sesja zwołana przez Mariana Popławskiego, przewodniczącego Rady Miasta, na ostatni dzień kwietnia miała bezprecedensowy przebieg. Właściwie ograniczyła się do korespondencyjnego głosowania radnych, którzy materiały i kartę do głosowania otrzymali mailowo. Ich zadaniem było zapoznać się z zaproponowanymi uchwałami oraz zaznaczyć na karcie do głosowania czy są za, czy przeciw, czy się wstrzymują, a następnie kartę do głosowania odesłać do Urzędu Miasta w wyznaczonych do tego godzinach.

– Najbardziej żałuję, że nie było komisji komunalnej, nawet w formie telekonferencji, na której można dopytać urzędników o proponowane przez nich uchwały – mówi Marcin Grubizna.

– W czasie zmniejszania restrykcji sesja, podczas której podejmowane są tak ważne kwestie dla mieszkańców, jak choćby podwyżka za śmieci, powinna odbyć się normalnie. Jak pokazuje praca radnych w powiecie można spotkać się zachowując środki bezpieczeństwa i dyskutować o ważnych sprawach – mówi Adrian Jaworski.

Radni dostali informację, że kolejna sesja ma się odbyć w sposób zdalny. W związku z tym na początku czerwca radni maja zostać przeszkoleni jak posługiwać się komputerem lub tabletem, żeby uczestniczyć w sesji.

– To wszystko jest spóźnione. Jako samorząd powinniśmy wyznaczać drogę dla innych samorządów w mniejszych gminach – dodaje M. Grubizna.

Radni w Żarach ostatni raz spotkali się na sesji w lutym tego roku. Od tego czasu nie było żadnych komisji, a jedyna kwietniowa sesja była tylko głosowaniem korespondencyjnym. Kolejny raz głosować mają w czerwcu. Tym razem online. Diety za to radni pobierają normalnie. Od marca do czerwca Marian Popławski przewodniczący Rady Miasta dostanie 8 tys. zł diety, natomiast szeregowi radni około 6 tys. zł.

Napisz komentarz »