REKLAMA

Kultura, Oświata

Droga przyjemność

Opublikowano 08 maja 2020, autor: Norbert Królik

Żarskie baseny generują milionowe straty. Tylko w 2019 roku do żarskiego Wodnika trzeba było dołożyć prawie 1 mln 600 tys. zł.

W czasie pandemii żarskie baseny nie zarabiają, bo są zamknięte. Jeszcze nie wiadomo czy i w jakim zakresie będą w tym roku czynne. W ubiegłym roku okazały się ogromnym obciążeniem dla budżetu miasta.

– W 2019 r. wszystkie koszty związane z utrzymaniem pływalni Wodnik wyniosły 2 mln 700 tys. zł,  a wszystkie przychody wyniosły 1 mln 158 tys. – informuje Andrzej Markulak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu Rekreacji i Wypoczynku w Żarach.

Tym samym do Wodnika trzeba było dołożyć 1 mln 542  tys. zł.

Ten rok również zaczął się stratami.

– W I kwartale 2020r wszystkie koszty związane z utrzymaniem pływalni Wodnik wyniosły 571 tys. zł,  a wszystkie przychody  338  tys. zł – informuje dyrektor MOSRiW.

Obecnie basen już nie zarabia, bo w związku z pandemią jest zamknięty, ale jak przekonuje dyrektor spadły również koszty jego utrzymania.

Na pływalni prowadzone są prace konserwacyjne, a woda z basenu jest spuszczona, więc nie trzeba prowadzić kosztownego procesu jej uzdatniania.

Według zapewnień A. Markulaka w przypadku decyzji o otwarciu basenu MOSRiW w trzy dni jest w stanie go napełnić i przygotować do uruchomienia.

Krótko i drogo

Równie zła sytuacja jest z otwartym basenem przy ul. Źródlanej, który w ciągu roku jest czynny niecałe trzy miesiące. Straty na tym obiekcie wyniosły w ubiegłym roku ponad 500 tys. zł.

– Wszystkie koszty związane z utrzymaniem Kompleksu Basenowego przy ul. Źródlanej  wyniosły w 2019 roku 805 tys. zł,  a wszystkie przychody 286 tys. zł – informuje A. Markulak.

Dodatkowo Urząd Miasta musiał zapłacić 1 mln 500 tys. zł jako kolejną ratę za budowę basenu.

Ciągle nie wiadomo czy basen w tym roku będzie uruchomiony. Na pewno nie można liczyć na to, że skorzystamy z basenu w czerwcu tak jak to było w ubiegłym roku. Według dyrektora MOSRiW na przygotowanie basenu przy ul. Źródlanej do użytku potrzeba dwóch tygodni. Obecnie w niecce jest woda z ubiegłego roku, którą pozostawiono w celach technologicznych.

Napisz komentarz »