REKLAMA

Polityka

Głosowanie według Poczty Polskiej

Opublikowano 01 maja 2020, autor: Norbert Królik

Tak mają wyglądać wybory prezydenckie według władz Poczty Polskiej (opracowanie na podstawie wypowiedzi Grzegorza Kurdziela, wiceprezesa Poczty Polskiej).

Dostarczenie kart do głosowania

Pakiety mają do naszych domów przynosić listonosze. Będą je dostarczać dwuosobowe zespoły. W takiej dwójce tylko jedna osoba ma być listonoszem, druga ma poświadczyć, że pakiet został dostarczony pod wskazany adres.

  Pakiety i głosowanie

 To będą tak naprawdę dwie koperty i dwie kartki zapakowane do większej koperty. Każdy wyborca zaznaczy swój głos na karcie wyborczej, włoży ją do mniejszej koperty, która jest nieprzezroczysta. Do tego wyborca dołoży oświadczenie, że jest osobą uprawnioną do głosowania. Włoży to oświadczenie do większej koperty. Zamknie tę kopertę, wrzuci ją do skrzynki nadawczej w dniu wyborów lub – jeżeli będzie osobą objętą kwarantanną – wrzuci ją do urn przyniesionych przez pracowników poczty.

Urny wyborcze

To będą specjalne skrzynki nadawcze. Pakietów wyborczych nie będzie wolno wrzucać do zwykłych skrzynek. Objęci kwarantanną wyborcy mieliby umieszczać pakiety wyborcze bezpośrednio w nich.

Pakiety będą dostarczone do komisji wyborczej, gdzie odczekają swoje w kwarantannie.

Liczenie głosów

Komisja wyborcza będzie otwierać te przesyłki i sprawdzać, czy osoba, która jest podpisana na oświadczeniu, znajduje się w spisie wyborców. Oznaczać to będzie głos ważny. I wtedy koperta mniejsza, z kartą do głosowania, znajdzie się w kolejnej urnie. I te głosy będą przez komisję podliczane.

Napisz komentarz »