REKLAMA

Kultura, Oświata

Otworzą żłobki i przedszkola?

Opublikowano 01 maja 2020, autor: jb

Już od środy, 6 maja, gminy mogą uruchamiać opiekę w żłobkach i przedszkolach. W szkołach jako pierwsi do egzaminów podejdą maturzyści – 8 czerwca. Tydzień później – uczniowie ósmych klas.

Rząd dał gminom sześć dni na przygotowanie się do uruchomienia żłobków i przedszkoli (z których 3 dni to długi majowy weekend). O tym, że zajęcia opiekuńcze mają wrócić od środy 6 maja, premier Mateusz Morawiecki poinformował podczas konferencji prasowej w środę, 29 kwietnia.

– Od 6 maja dajemy możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka, każdego przedszkola przez organy założycielskie. Jednak my to umożliwiamy i wytyczne ministra zdrowia będą jednocześnie określały warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe – mówił premier.

Zaznaczył również, że to gminy mają dostosować placówki do zasad bezpieczeństwa, podkreślił, że rząd zapewni do tego środki dezynfekujące, choć nie zapowiedział kiedy i jakie.

Podczas konferencji przekazano, że osobom, które nie będą mogły oddać dzieci do tych placówek, nadal wypłacany będzie zasiłek opiekuńczy, jeżeli zostaną z dziećmi w domu.

Póki co, nie ma mowy o przywróceniu zajęć dla dzieci z klas 1-3 w szkołach. Rząd rozważa tę opcję w kolejnej turze łagodzenia zakazów, być może za dwa tygodnie. Na początek ruszyłyby jednak zajęcia opiekuńcze zamiast tradycyjnych lekcji

Bez szczegółów

Mnóstwo zapytań do zapowiedzi rządu przygotował Związek Nauczycielstwa Polskiego, m.in. o to w jakie środki ochrony zostaną wyposażone żłobki i przedszkola, jakie zasady bezpieczeństwa zostaną wprowadzone, by zachować obowiązujące standardy np. dotyczące zachowania 2-metrowej odległości od innych, jak w żłobkach i przedszkolach stosować obowiązkowe zasłanianie nosa i ust, jak przygotowywane i wydawane będą posiłki. Odpowiedzi na nie nie było.

Czekać na szczegóły

O uruchomieniu placówek muszą zadecydować organy prowadzące, czyli gminy.

-Obecnie pracujemy z dyrektorami nad szczegółowymi zasadami funkcjonowania żarskich żłobków i przedszkoli. Na dzień dzisiejszy nie mamy jeszcze szczegółowych wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tym temacie – mówi Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar.

– Jesteśmy na dwie godziny od ogłoszenia tych zmian i jeszcze nie znamy szczegółów. Musimy poczekać na rządowe wytyczne, potem zorganizujemy spotkanie z dyrektorami i pełniącą obowiązki burmistrza. Będziemy decydować, co dalej. Ciężko chyba sobie wyobrazić dzieci w żłobku, które chodzą w maseczkach i rękawiczkach – mówi Dorota Grzeszczak, naczelniczka Urzędu Miasta w Szprotawie. – Zakładamy, że gminy będą musiały otworzyć te punkty, bo powrót rodziców do pracy jest kolejnym z etapów odmrażania gospodarki. Nie wiemy jednak jeszcze, czy rodzice w ogóle będą chcieli posłać swoje dzieci do żłobka czy przedszkola – dodaje.

Spotkanie z dyrektorami żagańskich przedszkoli zorganizowano jeszcze tego samego dnia, gdy pojawiły się rządowe zapowiedzi (29.04.).

– Dyrektorzy będą zbierać informacje od rodziców, kto chciałby posłać dziecko na zajęcia. Może się okazać, że nie trzeba uruchamiać wszystkich placówek, a tylko jedną. Z drugiej strony nie wiadomo, czy jeżeli miasto uruchomi zajęcia, to wszyscy rodzice z automatu nie stracą prawa do zasiłku opiekuńczego – mówi Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty w żagańskim Urzędzie Miasta. – Czekamy na rozporządzenie do zapowiedzi premiera i kolejne spotkanie z dyrektorami planujemy na początku przyszłego tygodnia. Do tego czasu mają oni zaproponować, jakie formy bezpieczeństwa ich zdaniem będą najlepsze, a potem podejmiemy wspólną decyzję – dodaje.

– Jestem już po rozmowie z dyrektorką przedszkola, ale oboje wiemy tylko tyle, co było w przekazach medialnych – mówi burmistrz Gozdnicy Krzysztof Jarosz. – Zrobimy zapewne telefoniczne rozeznanie wśród rodziców, kto chciałby oddać dziecko pod opiekę. Będziemy musieli się zastanowić, jaką formę ochrony przyjąć. Skoro maluchy nie muszą nosić maseczek, to czy nauczyciel będzie musiał, czy będziemy mierzyć temperaturę albo dezynfekować ręce? Wydaje mi się mało prawdopodobne, żebyśmy w ogóle dali radę ruszyć z takimi zajęciami już od 6 maja, bo nawet jak pozamawiamy dodatkowe środki ochrony, to jeszcze potrzebujemy czasu na ich dostawę – dodaje.

Formalnie za pracę prywatnych żłobków i przedszkoli odpowiadają ich dyrektorzy. -Zawieszenie naszej działalności przyszło decyzja wojewody przez burmistrza, więc jeszcze też nie wiemy, czy odgórnie zostaniemy odwieszeni. Czekamy na szczegóły, zwłaszcza dotyczące środków ochrony – mówi Ewa Bielecka, właścicielka niepublicznego przedszkola i żłobka „Wesołe Boberki” w Żaganiu. -Część zamawiamy już sami, rozmawiamy o tym, że dzieci, szczególnie młodsze mogą się bać wychowawczyń w maseczkach, więc lepsze będą przyłbice. Dzieciom nałożyć maseczek i rękawiczek przecież się nie da -dodaje.

Terminy na dziś

Pod koniec ubiegłego tygodnia plany co do zakończenia szkoły poznali maturzyści i uczniowie ósmych klas. Od 23 kwietnia po egzaminach powinni być już ósmoklasiści, maturzyści powinni pisać matury od przyszłego poniedziałku.

Wiadomo już, że jako pierwsi swój egzamin napiszą maturzyści, bo od 8 czerwca. Matury rozplanowano do końca miesiąca, ale nie będzie ustnych egzaminów z języka polskiego i języka obcego.

Ósmoklasiści napiszą egzaminy tydzień później, od 16 czerwca. Obowiązywać będą zasady przestrzegania odległości od drugiej osoby, choć nie sprecyzowano, czy trzeba je będzie pisać w maseczkach i rękawiczkach.

Jeżeli egzaminy uda się przeprowadzić w tych terminach, to nabory do szkół średnich i uczelni wyższych nie przedłużą się na tyle, by z opóźnieniem rozpocząć kolejny rok nauki.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że to są terminy aktualne na teraz, bo nie wiadomo, co dokładnie będzie za dwa miesiące.

– Jak szybko wprowadzane będą kolejne ulgi, zależy m.in. od tego, jak dobrze izolować będziemy się podczas majówki – zaznaczył.

Pensje normalnie

W Żaganiu ustalono wersję co do wypłat pensji nauczycieli. Do tej pory Urząd Miasta stał na stanowisku, że pensje nauczycieli wypłacane będą bez dodatku za nadgodziny. W ubiegłym tygodniu wypowiadał się na ten temat minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Mówił o tym, że jeżeli dyrektorzy mają udokumentowane nadgodziny, to pieniądze za nie powinny one zostać wypłacone. Takie rozwiązanie wprowadzono już np. w Żarach czy Szprotawie.

O jednoznaczne stanowisko żagańskiego urzędu w sprawie pensji poprosił Krzysztof Sieńko, przewodniczący komisji oświaty Rady Miast,a podczas piątkowej sesji (24.04.).

– Przepisy są na tyle niejednoznaczne, że można je różnie interpretować. Zaplanowaliśmy spotkanie z dyrektorami szkół i przedszkoli, żeby ustalić z nimi zasady wypłacania tych wynagrodzeń. To dyrektorzy są najbardziej kompetentni, żeby wyliczać dodatkowe godziny – mówi M. Krugły. Spotkanie zorganizowano w środę (29.04.).

– Jesteśmy z niego zadowoleni. Dyskutowaliśmy z burmistrzami, dyrektorami, przewodniczącym Rady Miasta i cieszymy się, że powrócono do tradycyjnych zasad wynagradzania nauczycieli – mówi K. Sieńko, który sam jest nauczycielem, choć pracuje w szkole, która nie podlega Urzędowi Miasta.

Nauczycieli wynagrodzenie dostają „z góry”, czyli pod koniec marca za kwiecień, itd. Jednak nadgodziny wypłacane są zawsze na koniec miesiąca, czyli już za kwiecień mogą liczyć na to, że pieniądze dostaną.

Ministerstwo wydało zalecenia do opieki nad dziećmi do lat 3. Wśród nich można znaleźć m.in.:

-pracownicy powinni mieć dostęp do maseczek, przyłbic, rękawiczek, fartuchów z długim rękawem, choć nie sprecyzowano, czy muszą je nosić;
-zakaz przynoszenia własnych zabawek przez dzieci;
-rezygnacja z mycia zębów w przedszkolu;
-ustawienie płynu do dezynfekcji przed wejściem do budynku i obowiązek korzystania z niego dla każdego;
-grupy na plac zabaw mogą wychodzić osobno;
-nie angażować do pracy osób powyżej 60 roku życia;

NOWE TERMINY EGZAMINÓW PROPONOWANE PRZEZ RZĄD:

-8 – 29 czerwca – matury (bez egzaminu ustnego)
-16-18 czerwca – egzamin ósmoklasisty
-22 czerwca – 9 lipca – egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (w formule z 2012 i 2107 roku)
-17 – 28 sierpnia – egzamin zawodowy

Napisz komentarz »