REKLAMA

Polityka

Bunt gmin

Opublikowano 01 maja 2020, autor: Piotr Piotrowski

Wybory prezydenckie 10 maja pod coraz większym znakiem zapytania – żadna z dziewięciu gmin powiatu żagańskiego nie przekazała spisu wyborców Poczcie Polskiej.

Poczta Polska zwróciła się do gmin z żądaniem przekazania danych ze spisów wyborców w celu przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych. Ale zdaniem wójtów i burmistrzów powiatu żagańskiego, nie ma do tego podstaw prawnych. Odmówiły nawet te gminy, w których rządzą osoby wywodzące się z Prawa i Sprawiedliwości.

– Nie mieliśmy podstaw prawnych, aby przekazać taki spis Poczcie Polskiej – mówi p.o. burmistrza Szprotawy, Ewa Gancarz.

Stali się piłką w grze wyborczej

– Według naszego radcy prawnego, brakuje podstaw prawnych, aby taki spis przekazać – tłumaczy burmistrz Gozdnicy, Krzysztof Jarosz.

– Poczta Polska powołuje się na dwie ustawy, w tym jedną, która jeszcze nie weszła w życie – mówi Małgorzata Sendecka, burmistrz Małomic. – Jesteśmy rozgoryczeni tym, że staliśmy się piłką w grze wyborczej. Manipuluje się nami, straszy kodeksem karnym. Z drugiej strony tyle mówi się o RODO. Czy mamy teraz udostępniać tysiące peseli naszych mieszkańców, a potem narażać się na konsekwencje prawne?

Wójt gminy Niegosławice, Jan Kosiński, twierdzi podobnie. Podkreśla, że nowej ustawy wyborczej jeszcze nie ma, zaś specustawa COVID-19 ma na celu zapobieganie epidemii, a takim działaniem nie jest przekazanie danych.

– Poprosiliśmy Pocztę Polską o doprecyzowanie, na jakiej podstawie mielibyśmy przekazać dane naszych mieszkańców – mówi wójt.

 

Proszą o doprecyzowanie

Spisu wyborców póki co nie przekazał Poczcie Polskiej również burmistrz Żagania.

– Trwa analiza prawna i ustalenie możliwości udzielenia odpowiedzi na wniosek otrzymany od Poczty Polskiej – odpowiedziała nam Kinga Komar, p.o. rzeczniczka żagańskiego magistratu.

Spisu nie przekazały też pozostałe gminy powiatu żagańskiego: wiejska Żagań, Iłowa, Wymiarki oraz Brzeźnica.

– Nie było podstaw prawnych – słyszymy od sekretarza gminy Brzeźnica, Danuty Roszak.

– Długo analizowaliśmy pismo od Poczty Polskiej pod kątem prawnym, ale nie znaleźliśmy podstaw, aby udostępnić jej dane naszych obywateli. Zwróciliśmy się o doprecyzowanie prawne wniosku – mówi wójt gminy Żagań, Leszek Ochrymczuk.

Data wyborów prezydenckich wciąż jest ustalona na 10 maja, już za tydzień. Czy dojdą do skutku?

Napisz komentarz »